Rondellboomen i Linköping öppnar för mer konstverk i trafiken. Men det får inte bli för mycket och osammanhängande anser kommunen, som snart presenterar ett program för konstverk i Linköpings rondeller.
Det finns ett 40-tal rondeller i Linköping, men det är bara två som har riktiga konstverk, menar Christer Fällman, konstnärlig ledare i Linköpings kommun. Samtidigt har till exempel en Tornbyrondell dekorerats med håliga rör och Vigfastrondellen har sin stenkonstellation.
- Det ser ut som konst, men det är inte det. De har ritats av någon landskapsarkitekt eller byggnadsingenjör.
Kan det inte kallas konst?
- Nej, konst görs av konstnärer. Det är som att jag skulle säga att jag är proffsboxare, man måste bevisa det först. Dessutom har konstnärerna lämnat det där med sten för länge sedan, på 80-talet höll alla på och högg i sten.
Men bara för att en konstnär står bakom ett rondellverk behöver det inte falla i god jord. Jacob Dahlgrens "Trafikskyltabstraktion" i Ullevirondellen vid Tornby har fått en hel del kritik. Många tycker helt enkelt att de färgglada skyltarna är fula. Men Christer Fällman ser inga problem med det.
- Nej, absolut inte. Det är ett misslyckande om ingen ser konstverket. Det ska få folk att reagera, reflektera och bryta vanetänkandet.
Samtidigt vill inte Christer Fällman att rondellboomen ska leda till en konstboom i cirkulationsplatser.
- Vi får inte köra saker i botten så det blir tivoli och cirkus av det.
Därför jobbar han, tillsammans med bland annat landskapsarkitekter på kommunen, fram ett särskilt program med riktlinjer för konst i rondeller.
- Det handlar om vissa grundprinciper för att skapa ett enhetligt tänk.
Christer Fällman nämner till exempel tre zoner där rondellkonst kan passa. Dels vid första cirkulationsplatsen in mot Linköping, konstverket blir som en port in mot stan. Den kan sedan följas av ett rondellkonstverk halvägs in mot city och till sist ett nära centrumkärnan.
En viktig funktion är att konstverken skapar en konstärlig GPS. Det blir lättare att hitta och ge vägbeskrivningar när det finns karaktäristiska orienteringspunkter att utgå i från.
Ska det vara någon viss linje i rondellkonsten?
- Det ska vara konst som sticker ut och gärna blir en snackis. De ska vara särskiljande från varandra och allt annat.
Han nämner Stina Opitz rondellhund vid Tornby som ett utmärkt exempel på ett verk som fått stor uppmärksamhet.
Överraskande konst är även en trafiksäkerhetsåtgärd, menar Christer Fällman. En alltför enahanda trafikmiljö skapar tristess.
- Konsten ska pigga upp och hålla dig mer uppmärksam i trafiken.
Närmast är det aktuellt att förgylla den nya Hackeforsrondellen som ska stå klar i sommar. Just nu väljer kommunen mellan förslag från tre konstnärer.
- Det är en väldigt viktig rondell som blir porten in till stan från det hållet.
Vilket konstverk skulle du vilja se i Hackeforsrondellen?
Bläddra bland bilderna ovanför och rösta sedan på din favort här intill.