Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraFredag 24 maj, Namnsdag: Ivan, Vanja

Villor i Barhäll får tillstånd att växa

Det ska bli ordning bland villorna i Barhäll i Linköping.

Nu har hela området fått en gemensam detaljplan - bland annat blir det tillåtet att bygga 20 kvadratmeter uteplats.

Området har byggts i omgångar från 40-talet och framåt, vilket har gjort att olika detaljplaner har gällt beroende på vilken gata huset legat. En del har fått lov att bygga till eller bygga garage medan andra fått nobben.

Samma villkor

Nu har samhällsbyggnadsnämnden tagit ett samlat grepp och ger alla villaägare samma villkor. Som exempel får ett enplanshus ta upp 200 kvadratmeter markyta och alla villaägare får bygga 20 kvadratmeter uteplats.

Notera att detta handlar om vad som är möjligt att få tillstånd till. Den som vill bygga måste fortfarande söka bygglov.

Buller

Ett undantag finns i detaljplanen och det gäller villorna på Tjädergatan, närmast järnvägen. Där blir det svårt att få bygga ut eftersom bullret från järnvägen är högre än vad Naturvårdsverkets riktlinjer föreskriver. Bullret överstiger helt enkelt den gräns som anses lämplig för bostäder.

Kommunens tjänstemän har låtit mäta bullret och sen frågat Trafikverket om de inte borde sätta upp bullerskydd - något som Trafikverket säger nej till.

Saken hamnar möjligen i ett annat läge om det sker ombyggnader av järnvägen som på något sätt ökar bullret.

Dela och kommentera

epaper
  • Avatar
    borde inte SAAB överklaga Trafikverkets nej???

Dela och kommentera

Han är årets IT-chef i landet

Linköping I torsdags kväll utsågs Krister Siggesjö, IT-chef i Linköpings kommun, till Årets IT-direktör.
– Det är ett kvitto på att vi ligger långt fram, säger han.

Cyklist påkörd vid Djurgårdsgatan

Linköping En trafikolycka har inträffat i korsningen Djurgårdsgatan - Garnisonsvägen.

Minister pratade i Skäggetorp

Linköping Våga visa motbilder, våga visa att det finns ett motstånd och visa alla eldsjälar som jobbar för ett bättre område.

Flygplatsens vd:"Är inte spiken i kistan"

Linköping Det kommande EU-förslaget om att stöd till regionala flygplatser ska förbjudas är inte "spiken i kistan" för Linköping city airport. Det menar bolagets vd Camilla Lejon.

Ny politisk strid om Linköpings Bo 2016

Linköping Den planerade stads-delen i Valla där Linköpings Bo 2016 ska ingå har återigen lett till politiska motsättningar.

Intensiv helg väntar polisen

Linköping Sverigedemokratisk ungdom, SDU, ska på lördag genomföra en demonstration med start vid Stångebro. I samma område väntas flera hundra studenter anlända i samband med årets bal.

Student 2013

Linköping Allt från årets bal- och studentsäsong!

Försenad badstart i Himna

Linköping Årets badpremiär i Himnabadet i Linghem skjuts upp en vecka.

Alla bilder från Correns tält

Linköping Här hittar du alla bilder från Correns tält på Folkungavallen.

Stort bildspel från Blodomloppet 2013

Linköping Regn hela dagen, men strax innan första start tittade solen fram över folkmassan på Folkungavallen.

Blodomloppet sändes live i 24Corren

Linköping I samband med starten sände 24Corren direkt under en hel timme. John Senewiratne var programledare.

Mycket pengar på fogdens auktion

Linköping Tisdagens exekutiva auktion sin kronofogden höll i Ryttargårdskyrkan nästan 130 000 kronor.

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.