Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraTorsdag 23 maj, Namnsdag: Desideria, Desirée

Hög arbetsbelastning på Mjölby vårdcentral

Huvudskyddsombudet slår larm om arbetsmiljön på Mjölby vårdcentral. Arbetsbelastningen är för hög, menar skyddsombudet.

I april gjordes en framställan från Vårdförbundets avdelning i Östergötland om att arbetsmiljön för distrikts- och sjuksköterskor måste åtgärdas.

Arbetsgivaren på vårdcentralen har svarat, men varken huvudskyddsombudet, skyddsombuden eller medlemmarna är nöjda med svaret.

Vårdförbundet pekar bland annat på en hög arbetsbelastning med allt för många arbetsuppgifter som leder till övertid, flex och stress. Hög sjukfrånvaro har blivit ett problem.

Arbetsgivaren pekar på problem med ett ökat tryck på vårdcentralen. Ekonomiskt utrymme saknas för fler läkare och sjuksköterskor. Att mäta och kartlägga flöden och processer ingår i åtgärderna.

Inte tillräckligt, menar huvudskyddsombudet som nu skickar begäran om arbetsmiljöåtgärder vidare till Arbetsmiljöverket i Linköping.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Man misshandlad av före detta

Mjölby Skänninge
Polisen fick i går in en anmälan om en misshandel som ska ha skett den 15 maj. Målsäganden är en man som ska ha fåt...

Festival i Ödeshög ska passa alla

Mjölby Snart får Ödeshögsborna en egen festival. Förhoppningen är att det ska bli en folkfest för alla åldrar.14 juni är det dags för Öde...

Rökutveckling i värmefläkt

Mjölby På Dacke äldreboende på Lundbygatan i Mjölby började det ryka från en värmefläkt på torsdagsmorgonen.

90-åring bestulen på halsband

Mjölby Ett fult åldringsbrott har skett i Skänninge när en kvinna i 90-årsåldern blev antastad och bestulen.

25-åring togs för narkotikabrott

Mjölby Mannen stoppades först av polis på Kungsvägen i Mjölby.

Revisorer avgår efter Östergården-affär

Mjölby Kommunfullmäktige i Mjölby instämmer inte i den allvarliga kritik som revisorsgruppen har riktat mot de politiska nämnderna efter Östergårdenaffären. Revisorerna svarar med att avgå.1

Boxholm byter snart kommunalråd

Mjölby Britt-Marie Johansson (S) blir nytt kommunalråd i Boxholm från 1 januari 2014. Hon efterträder Per-Arne Larsson.

De är årets stipendiater

Mjölby Mjölby kommuns ungdomskulturstipendie går i år till Ebba Hugo och Lisa Lystam, två unga kvinnor verksamma inom musik och sömnad.

Bra början för nya pendeln

Mjölby I sex veckor har Skänningeborna kunnat ta Östgötapendeln från stationen, och Östgötatrafikens säger sig vara nöjda med hur många som väljer tåget.

Bergsstaten säger ja till gruva

Mjölby Gruvbolaget Tasman Metal AB har kommit ett steg närmare att få utvinna så kallade sällsynta jordartsmetaller vid Norra Kärr.

JO-anmäler Ödeshög för vindkraft

Mjölby RGP Vindkraft har JO-anmält miljö- och byggnämnden i Ödeshög, och, heter det i anmälan, speciellt miljöchefen Torgil Slatte.

Bygglov söks för ny kyrka

Mjölby Planerna på att bygga till Kyrkans hus med en kyrka har avancerat. En bygglovsansökan är inlämnad, men slutligt beslut om bygget ska genomföras eller ej dröjer till hösten.

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.