Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknadCorren Lokus - Annonsera gratis KÖP & SÄLJ | JOBBAffärslivCorren MeraLördag 19 maj, Namnsdag: Maj, Majken

Välkänd tjuv gick bärsärk

Det blev tumult när en 38-årig man, välkänd för att snatta och stjäla i Mjölby och Skänninge, skulle häktas i Linköping.

Tingsrätten har i en så kallad incidentrapport beskrivit häktningsförhandlingen mot mannen den 10 februari.

I domstolens häktesrum slog och sparkade mannen på dörr och väggar, en spark var så hård att den spräckte dörrkarmen. Väl i rättssalen svor mannen på engelska mot domaren och åklagaren. Mannen fick föras ut från salen och återföras till häktesrummet, där han på nytt sparkade omkring sig, varpå vakterna fick hålla fast honom. 38-åringen fick till slut föras till arresten, nu även misstänkt för skadegörelse och hot mot tjänsteman.

38-åringen var inför häktningsförhandlingen misstänkt för försök till stöld och förekommer i flera pågående brottsutredningar.

Dela och kommentera

Dela och kommentera

Betesmarken på Omberg ökar

Mjölby Allt mer skogsmark blir betesmark på Omberg.

Koppar stals i Skänninge

Mjölby Det har varit inbrott på bygget vid nya resecentrum.

Inbrott i villa och fritidshus

Mjölby Tjuvar har brutit sig in i en vill och i ett fritidshus.

Dags för Ombergs konstrunda

Mjölby Östergötlands äldsta konstrunda föryngrar sig och kallar sig också kulturrunda. Mängder med besökare hittar fram till Omberg och d...

Inbrott i sommarstuga

Mjölby Nån gång mellan torsdag och lördag i förra veckan försökte någon eller några att stjäla saker ur en sommarstuga i Trehörna.

Anstalten i Skänninge granskas av JO

Mjölby En intagen vid anstalten i Skänninge har anmält till Justitieombudsmannen, JO, att handläggningstiden har varit mycket lång för besökstillstånd.

Slagsmål på travbanan

Mjölby Ett slagsmål med flera män inblandade uppstod efter att restaurangen på Mantorptravet stängt i lördags kväll.2

Hög arbetsbelastning på Mjölby vårdcentral

Mjölby Huvudskyddsombudet slår larm om arbetsmiljön på Mjölby vårdcentral. Arbetsbelastningen är för hög, menar skyddsombudet.

Högtflygande tribut till Queen

Mjölby För ett band som länge framhärdade "No synthesizers!" torde uppställningen kör, symfonisk blåsorkester och solist vara den närmast perfekta.

Stal plånböcker från äldre

Mjölby Två åtalade efter stöldturné På fredagen åtalades två män, 23 och 24 år gamla, för en rad plånboksstölder runt om i landet.

Saknad man kan ha mördats

Mjölby Vid 19.30-tiden på torsdagskvällen hittade en hundpatrull en död man vid en privat fastighet intill riksväg 50 vid Omberg.icon_24CorrenPlay

Båtmotorer stals på villatomter

Mjölby Natten till onsdagen stals det båtmotorer i Mjölby.

Läsarnas vårbilder

Skicka in dina bästa vårbilder till oss!