Corren.se - nyheter Östergötland

 

Upp som en sol - ner som en... sköldpadda

  • Skriv ut
 

Skärmflygning är en aktivitet på uppsving. Club Parabase i Vadstena är den största klubben i Östergötland. Slätten är idealisk för skärmflygning, och nu ska det bli stort även här.

Det är en lugn och stilla sommarmorgon. Solen skymtar bakom de höga ljusa molnen, och brisen svalkar. Högt upp i luften svävar en skärm, under hänger en sele med Lars-Ove Gustafsson, och en motor som puttrar lite när den driver propellern.

Bästa sättet

Fredrik Martinsson, som genom sitt företag Parabase, anordnar kurser i skärmflygning, har samlat ett gäng som längtar upp i luften på ett fält vid Ladugård 206. Den här söndagsmorgonen är det framför allt flygning med motor som gäller.

- Det är det bästa sättet att komma upp i luften, för då kan man flyga var man vill, säger Fredrik Martinsson.

Vid så kallad friflygning, utan motor, måste man antingen vinschas upp i luften eller starta från en sluttning. Det går också att flyga hangflyg, då man står på exempelvis en klippa och vinden pressas mot kanten och man följer med luftmassorna uppåt.

Gör en sköldpadda

Men innan man får komma upp i luften gäller det att kunna hantera skärmen. Därför får man öva på marken först, och det är det Bengt Bergholm och Berth Fredriksson håller på med på fältet. När skärmen lyfter av vinden styr de den med hjälp av handtagen och försöker hålla den utspänd hela tiden. Det är svårare än det ser ut.

- Att man kan hantera skärmen på backen är en förutsättning för att kunna flyga överhuvudtaget. Det krävs för att kunna göra säkra starter, berättar Fredrik Martinsson.

Lars-Ove Gustafsson kommer ner från luften, men han lyckas inte hitta tyngdpunkten rätt när han landar. Plötsligt ligger han på rygg över ryggsäcksmotorn och sprattlar med benen. En sköldpadda kallas det, ett vanligt nybörjarfel.

Inte som fiskpinnar

Tjusningen med att flyga är friheten och naturupplevelsen. Robin von Post, som till vardags jobbar som pilot, förklarar skillnaden mellan skärmflyg och vanligt flygplan.

- Skärmflyg är att sitta på bryggan och meta din egen fisk. Att flyga flygplan är som att gå till frysdisken och köpa ett paket fiskpinnar. Det är helt annorlunda.

Skärmflygning är väldigt väderberoende, och den gångna sommaren har inte bjudit på så många flygtillfällen. Det får nämligen inte regna och inte blåsa för mycket.

- Jag flyger så ofta jag kan och vädret tillåter. Jag har fått flaggsjukan, varje morgon tittar jag ut på flaggan och ser om det går att flyga. Man vill upp hela tiden, säger Fredrik Martinsson.

 


 
Starta ny debatt
Rubrik:

Meddelande:


Mamma Sofie och pappa Rikard med halva barnaskaran som består av Emmelie, Molly och Wictor på trappan till nya bostaden.
Bild: Åke Karlsson

Bild: Åke Karlsson

Hyresvärden ordnade nytt hem

Motala Efter att en brand förstört deras lägenhet på Borensvägen för en dryg månad sedan har sexbarnsfamiljen fått trängas i en liten etta. Men nu har familjen fått ett nytt hem. Hyresvärden har köpt en villa som de får hyra.- Han är en ängel, säger Sofie Rylander.

Två misstänkta våldtäkter

Motala En 47-årig man från Motala sitter anhållen misstänkt för våldtäkt.
Claes-Göran Österlund blir M-politiker i Motala.
Bild: Åke Karlsson

Bild: Åke Karlsson

Österlund blir M-politiker

Motala Moderaterna i Motala placerar kändisen och kanalbolagets förre charm-vd Claes-Göran Österlund på tredje plats på listan till kommunvalet i höst.
Lok B 1026.

Motala Train vill restaurera gammalt ånglok

Motala På måndag håller Museiföreningen Stambanans Wenner ett möte för att se om en eventuell restaurering av ånglok B 1026, som tillverkades i Motala verkstad för 100 år sedan, är möjlig.
Bild: Åke Karlsson

Bild: Åke Karlsson

Svetsspets finns i Motala

Motala Svetsutbildningen i Motala håller på att bli en spetsutbildning.På torsdagen besökte representanter för tre industrier utbildningen.
Foto: Scanpix/ AP photoTuristerna stannar vid entrén till dödslägret i Auschwitz. Entrén pryds nu av en replika av skylten "Arbeit Macht Frei". I december förra året stals originalet som är av stort historiskt värde.

Högström ska utlämnas

Motala Många skolungdomar i bland annat Motala, Mjölby och Åtvidaberg har lyssnat på Anders Högströms berättelse, om hur han lämnade nazismen.
Lisa Sölvestam och Paulina Johansson företrädde Grekland.
Bild: Henrik Gedda

Bild: Henrik Gedda

Elever fick testa ministerjobb

Motala I går diskuterades förnyelsebar energi och kärnkraft på Platengymnasiet i Motala. Men inte av vilka som helst utan av EU:s ministerråd - alias klass SP09A.

Misstänkt biltjuv på Väster anhållen

Motala En 28-årig man från Motala sitter anhållen misstänkt för bilstöld.
Thage G Peterson, numera frispråkig S-debattör.
Bild: Henrik Gedda

Bild: Henrik Gedda

Frispråkig Thage G

Motala Med siktet inställt på ett regeringsskifte samlades cirka 170 IF Metall:are från Östergötland i Motala Folkets park.

Långa fängelsestraff för knarkligan

Motala

Fem män dömdes på onsdagen till fleråriga fängelsestraff för grova narkotikabrott.

Bild: Åke Karlsson

Bild: Åke Karlsson

Tre till sjukhus efter krock

UPPDATERAD Tre personer skadades efter en kollision i centrala Motala på onsdagsmorgonen.

Konditor Anna Nilsson.

Sockerbagare suktar efter SM-seger

Motala

Om en vecka är det upp till bevis för konditorn Anna Nilsson från Motala. Då tävlar hon i SM Unga bagare i Göteborg.

Bättre mottagande diskuteras i kväll

Motala - Det finns massor att göra, säger kommunalrådet Kjell Fransson (FP) apropå det möte om integration som Nystart Motala arrangerar i kväll, tisdag.

Villainbrott i centrala Motala

Motala Någon gång mellan tisdag i förra veckan och måndagen har en villa i centrala Motala fått ovälkommet besök.

52-åring avbröt stölder

Motala En 52-årig man höll på att lasta saker ur sin bil när såg att två personer befann sig vid bilen.

Motala

 

Snacka loss i vårt forum

Diskutera och debattera aktuella ämnen

Bloggen om bokcirkeln

Följ cirkeldeltagarnas diskussioner här

Senaste nytt lokalt

Senaste nytt inrikes & utrikes

Så ett frö till halva priset!

Erbjudande: Nu kan du som är trogen prenumerant på Corren köpa fröer till halva priset på BlomsterLandet, Linköping.
För Correns trogna prenumeranter

Senaste nytt sport

Mest lästa artiklar

Kolla alla nyfödda bebisar

Massor av östgötar som kommit till världen

Kunglig kärlek

Allt om bröllopen

 

Familjesidorna

 Alla annonser


FOTO: Scanpix (AP Photo/Darren Calabrese/Ed Andrieski)

Så blir vädret hos dig

På vår vädersajt får du alltid aktuell prognos

Senaste nytt kultur & nöje

Just nu på Corren Mera:

Familjesidor mars 2010

För trogna prenumeranter publicerar vi våra familjesidor varje dag på Corren Mera, i pdf-format. Här ser du sidorna från mars 2010.

>> Tillbaka till alla sidor

Spela sudoku

Testa dina färdigheter nu med tidtagning

 

Här är Råttan

Här kan du upp till 15 år göra din röst hörd

Beställ bilder ur Corren

Beställ bilder ur tidningen och från Corren.se

Corren i mobilen

Senaste nytt var du vill och när du vill

 

Språkspalten

Läs Daniels språkkrönikor

Här är Correns bloggar

Från hockey till husrenovering och lite till

Skicka in till Ordet fritt

Här skriver du in din insändare till Ordet fritt

Dagens ros

Skicka in Dagens ros

 

Dagens ris

Skicka in Dagens ris

Evenemang i länet

Vad är på gång i Östergötland? Kolla här

Läs Hälge - varje dag

Förgyll vardagen med världens skönaste älg

bil.jpg

Motor & trafik

Koll på wroom-fronten

 
palm.jpg

Resor

Läs, dröm och boka

Det visas på tv just nu

Med vår tv-guide får du full koll på din tv-kväll

Senaste nytt

 
Sök bland 53963 annonser
Lokus Jobb Motor Bostad Köp och sälj
CLICK@4239116,12