När Hanna Lindblad, uppvuxen i Motala, ger sig ut på turné i Östergötland och hyllar heta showgirls genom tiderna handlar det om en enmansföreställning på mer än ett sätt.
Fröet till föreställningen Showgirl har grott en längre tid hos Hanna Lindblad. Förra hösten gjorde hon en gästföreställning på Hamburger Börs i Stockholm.
- Sen kände jag att jag ville ut och spela mer. Det roligaste är ju att möta publiken. Och när ingen annan tog tag i det så bestämde jag mig för att ordna allt själv.
I föreställningen Showgirl hyllar hon kända, framgångsrika kvinnliga artister genom tiderna. Marilyn Monroe, Shirley Bassey, Madonna och Lady Gaga för att nämna några.
- Föreställningen har en väldig bredd. Jag älskar att blanda och kommer även köra egna låtar.
Med Showgirl stödjer Hanna Lindblad, och publiken därmed, Cancerfondens Rosa Bandet-insamling.
- Jag känner flera som gått bort i cancer. Så sent som i går dog en vän så det är en tung dag i dag.
Läs och se mer av Hanna i onsdagstidningen.