Polisen arbetar intensivt med att förhöra vittnen till den grova misshandeln som inträffade i tunneln vid Medevitullen natten till lördag.
Fyra män sitter fortfarande anhållna misstänkta för grov misshandel. Än så länge finns det två målsägare som ska ha misshandlats, en 27-årig man och en 39-årig man.
- Det är en massa misstänkta inblandade, eventuellt fler än de fyra som nu sitter anhållna. Vi arbetar för högtryck med att förhöra vittnen, säger Egon Persson, kriminalpolis i Motala.
Eventuellt tror polisen att en händelse strax innan, då en kvinna i 20-årsåldern fick ett slag mot tinningen, kan vara upprinnelsen till bråket i tunneln. En av de anhållna männen från händelsen i tunneln är misstänkt för misshandeln av kvinnan. Kvinnan ska dessutom vara bekant med flera av de misstänkta gärningsmännen och hon befann sig även i tunneln under bråket.