Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraLördag 18 maj, Namnsdag: Erik
Norrköping

Kvinna dömd till fängelse för mordbrand

En kvinna tände eld på sin egen lägenhet. Hon blev under fredagen dömd till två år och sex månader i fängelse.

I domen framgår det att den 50-åriga kvinnan var väl medveten om riskerna när hon tände eld på några tygstycken i sin bostad i ett flerfamiljshus i Norrköping och därför döms hon nu till fängelse.

Enligt henne själv startade hon elden i sitt sovrum och hade täckt för dörrspringor så att branden skulle stanna i sovrummet. Hon uppgav i förhör att den enda hon ville skada var sig själv.

Den tekniska undersökningen visade däremot att branden startat i hallen utanför sovrummet och att det var där det brann som mest. Där fanns det en stor risk för spridning till resten av lägenheten och andra lägenheter i huset.

Den 50-åriga kvinnan har fått genomgå en rättspsykiatrisk undersökning och den visade att hon inte lider av någon allvarlig psykisk störning eller gjorde det när hon anlade branden.

Tingsrätten konstaterar därför att kvinnan hade uppsåt att starta en brand och att den var planerad. Hon döms därför för mordbrand av normalgraden.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Mer från Norrköping

Fyra svåra bränder på kort tid

Norrköping Norrköping har drabbats av fyra storbränder på två månader.

Två anhölls efter misshandel i Vilbergen

Norrköping Två män greps natten mot lördagen misstänkta för en misshandel i Vilbergen i Norrköping. De anhölls efter förhör.

Kvinna anhölls för misshandel av sambo

Norrköping En 54-årig kvinna i Norrköping anhölls natten mot lördagen misstänkt för att ha misshandlat sin sambo.

Man anhållen för knivskärning

Norrköping En 19-årig man har anhållits för torsdagskvällens knivskärning i Norrköping.

 

Färgargårdens kafé förstört i brand

Norrköping Under natten mot torsdag totalförstördes Färgargårdens kafé i en kraftig brand.

Villabrand i Ensjön

Norrköping En villa i Ensjön brann ned till grunden i ett häftig brand under natten mot tisdagen.

Ex-idrottare misshandelsfälld

Norrköping En före detta elitidrottare fälldes på måndagen för misshandel av en gammal lagkamrat. Straffet blev villkorlig dom och 50 timmars samhällstjänst.

Stal på sin arbetsplats - togs på bar gärning

Norrköping Den 20-åriga kvinnan avslöjades när hon skulle lämna arbetsplatsen med obetalda varor för närmare 8 000 kronor i väskan.

Man greps efter sambobråk

Norrköping När patrullen kom fram till bostaden på Hagagatan kunde de höra hur paret bråkade högljutt.

Polisens bombgrupp oskadliggjorde granat

Norrköping Vid lunchtid på lördagen kallades polisens bombgrupp till en ö i Glan, där en granat påträffats av en privatperson.

Senaste nytt | Mest läst | Kommenterat

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.