I mars förra året halkade en 46-årig man i Norrköping olyckligt på en isfläck. Det fallet blev början på ett långdraget bollande i vården med ödesdigra konsekvenser.
Efter fallet åkte mannen till Vrinnevisjukhusets akutmottagning där han blev röntgad. När det konstaterats att inget var brutet blev han hemskickad med orden att om det inte blev bättre så kunde han träffa en sjukgymnast.
Mannen blev emellertid inte bättre, och sökte läkarvård på nytt. Efter lång väntan och flera läkarbesök fick han så småningom komma till Västerviks sjukhus. Där konstaterades att en muskel hade släppt från sitt fäste och han måste opereras. Det hade då gått över ett år sedan han sökte läkarvård första gången.
I oktober ska mannen opereras på ett sjukhus i Uppsala, eftersom väntetiden är för lång i Östergötland. Problemet är bara att han nu fått beskedet att han gått med skadan för länge för att någonsin bli helt återställd.
Han har nu anmält saken till Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd, och låter meddela att han kommer begära skadestånd för utebliven vård.