Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraTisdag 21 maj, Namnsdag: Konstantin, Conny
Norrköping

Rispade kvinna med kniv

En man i 20-årsåldern greps under natten mot söndagen i Norrköping, misstänkt för bland annat grov misshandel. Mannen ska ha hotat och attackerat en kvinna med kniv.

 

Strax innan klockan 01 på natten mot söndagen larmades polisen till en lägenhet på Limmaregatan i Norrköping. En kvinna i 20-årsåldern hade larmat dem efter att en man som hon kände sedan tidigare attackerat henne med en kniv.

- Han hade rispat henne med kniven på vänster överarm och på vänster underben, säger Lars Sandberg, stationsbefäl vid Norrköpingspolisen. 

Kvinnan ska även ha blivit slagen i ansiktet, men ska inte ha fått några allvarligare fysiska skador. 

I samband med attacken ska mannen även ha krossat en fönsterruta i lägenheten målsägaren vistades i.

- Han hotade henne också med diverse saker så att hon inte skulle ringa polisen, säger Lars Sandberg.

När polisen kom till platsen grep de den berusade mannen. När de kontrollerade mannen upptäckte de att han hade en mängd tabletter på sig som man misstänker kan vara någon form narkotika.

Gärningsmannen är nu misstänkt för grov misshandel, skadegörelse, övergrepp i rättssak och eventuellt ringa narkotikabrott.   

 

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Mer från Norrköping

Alla spårvagnar stod still

Norrköping På grund av en nedriven kontaktledning stod all spårvagnstrafik i Norrköping stilla en kort stund på tisdagsmorgonen.

Motorcyklist förd till sjukhus efter olycka

Norrköping En motorcyklist fick på måndagskvällen föras till sjukhus efter en olycka på E4 utanför Norrköping.

Synvilla orsakade larm

Norrköping Natten mot måndagen larmades räddningstjänsten om en lägenhetsbrand i Norrköping. Men "branden" var bara en illusion.

Trafikolycka på E4

Norrköping Två bilar krockade norr om avfarten till Skärblacka.

Till sjukhus efter bilvolt

Norrköping En kvinna fick föras till sjukhus efter en singelolycka utanför Norrköping tidigt på söndagsmorgonen.

Två till sjukhus efter krogmisshandel

Norrköping En man fick föras till sjukhus efter en krogmisshandel natten mot söndagen. Även den misstänkte gärningsmannen fick plåstras om.

Man anhölls för knytnävsslag mot frun

Norrköping En 50-årig man i Norrköping anhölls på lördagskvällen misstänkt för att ha misshandlat sin fru.

Kraftiga knallar i Norrköping

Norrköping På lördagskvällen larmades polisen om kraftiga knallar i Klockaretorpet i Norrköping.

Fyra svåra bränder på kort tid

Norrköping Norrköping har drabbats av fyra storbränder på två månader.

Två anhölls efter misshandel i Vilbergen

Norrköping Två män greps natten mot lördagen misstänkta för en misshandel i Vilbergen i Norrköping. De anhölls efter förhör.

Senaste nytt | Mest läst | Kommenterat

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.