Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraOnsdag 19 juni, Namnsdag: Germund, Görel
Norrköping

Sex gripna med vapen utanför HA-lokal

Sex män beväpnade med tillhyggen och vapen greps på tisdagsmorgonen utanför Hells Angels lokaler. Polisen tror att det kan röra sig om en gängkonfrontation.

- Vi har inte rett ut ännu vem som står på vilken sida, men vissa har kopplingar till Hells Angels och andra till andra nätverk här i Norrköping, säger Robert Kalmendal, chef för narkotika- och underrättelseenheten vid ötsgötapolisen.

Det var tidigt på tisdagsmorgonen som sammandrabbningen ägde rum utanför Hells Angels lokal på Stockholmsvägen i Norrköping. Polisen var på plats efter bara några minuter och kunde gripa sex män, alla i närheten av lokalen.

- Det är skönt att vi kom snabbt till platsen, det kunde ha gått illa, säger Robert Kalmendal.

De sex som har gripits misstänks för förberedelse till grov misshandel, en av dem misstänks dessutom för grovt vapenbrott och ett skjutvapen har kunnat kopplas till honom. Alla sex är män i 25-40 årsåldern och boende i Norrköping.

För tillfället genomför polisen ett större antal husrannsakningar på olika platser i Norrköping.

- Det rör sig både om bostäder och andra lokaler och vi hoppas hitta fler bevis för det de är gripna för, säger Robert Kalmendal.

Ärendet har lämnats över till åklagare som utreder om man kan besluta om fler tvångsmedel för att komma vidare i ärendet.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Mer från Norrköping

Maken även misstänkt för narkotikabrott

Norrköping Maken till kvinnan som avled efter balkongfallet är, utöver misshandel, även misstänkt för narkotikabrott.

Väcktes i övertänt hus

Norrköping Mitt i natten vaknade ett par av att sommarstugan brann.

Maken anhållen misstänkt för misshandel

Norrköping En man misstänks för misshandel i samband med att en kvinna föll från en balkong i centrala Norrköping och avled.

Misstänkte mannen greps i trapphuset

Norrköping Kvinnan avled efter fall från balkong.

Pappan: "Otroligt att det tar sådan tid"

Norrköping Pappan till kvinnan som avled tycker att utredningen tar för lång tid. Han vill att ledningen på Kolmården ska ställas till svars.

Försvunnen kvinna hittad

Norrköping Den 60-åriga kvinna som försvann från Vrinnevisjukhuset på torsdagskvällen har hittats. En av polisens hundpatruller återfann henne i ett skogsparti tidigt på fredagsmorgonen.

Här släpps sälungarna ut i friheten

Norrköping Nu jagar Anders och Benjamin strömming utanför Arkösund.

Brand bröt ut på Agroetanol

Norrköping Räddningstjänsten fick under måndagskvällen bistå personal på Agroetanol i släckningsarbetet av en mindre brand.

Bråvallafestivalen hålls på historisk mark

Norrköping Redan för 1300 år sedan var det stökigt där Bråvallafestivalen ska äga rum i år.

Ung man misshandlad i Norrköping

Norrköping Tre män i 18-årsåldern misshandlade en fjärde man i samma ålder strax innan tre natten mot söndag.

Senaste nytt | Mest läst | Kommenterat

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.