Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraOnsdag 22 maj, Namnsdag: Hemming, Henning

NTM förhandlar om köp av Motala tidning

Förhandlingar har i dag inletts mellan NTM-koncernen som äger Östgöta Correspondenten och tidningsbolaget Promedia om en försäljning av Motala & Vadstena tidning.

Detta enligt information på NTM:s intranät.

- Motala & Vadstena Tidning blir ett positivt tillskott för NTM-koncernen som redan idag aktivt bevakar regionen. Motala&Vadstena har en stark position och goda relationer som vi vill fortsätta utveckla, säger Lennart Foss, vd för NTM-koncernen i ett pressmeddelande.

- Detta är en mycket lyckosam lösning för verksamhetens långsiktiga utveckling. I den här överenskommelsen är alla vinnare – läsare, annonsörer och personal, säger Lena Larsson, vd Promedia.

Verksamhetsövergången planeras att ske under hösten.

Artikeln kommer att uppdateras.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Ertappade efter inbrott

Östergötland Natten mot onsdagen ryckte polisen ut till Gusum för att stoppa en 15-åring som tagit en bil. Det slutade med att tre unga inbrottstjuvar ertappades.

Blåljus om bedragare och våldtäkt

Östergötland I veckans Blåljus Östergötland besöker vi lagret där Linköpingbedragarens beslagtagna saker väntar på att auktioneras ut.

Mycket regn i veckan

Östergötland Det blir en skurtät vecka i Östergötland.

"Vi är opåverkade av olyckan"

Östergötland Anders Berner, dansk journalist på Ekstrabladet, deltar i lyxracet Gumball 3000. Han säger att stämningen bland deltagarna är god, men att informationen från arrangören är dålig.2

Fordonsskada stoppar tåg

Östergötland Kalmar länstrafik meddelar på tisdagsmorgonen att flera Kustpilentåg är inställda.

Allt färre blåskontroller

Östergötland Landets polismyndigheter drar stadigt ner på antalet blåskontroller på vägarna.

Rattfyllerist höll sig undan fängelse

Östergötland En man som dömts till fängelse för grovt rattfylleri slipper avtjäna straffet efter att Kriminalvården förgäves försökt få tag på honom.

Häst gick ned sig i vattendrag

Östergötland Tidigt på måndagsmorgonen fick räddningstjänsten rycka ut till Finspång för att rädda en häst.

Lamborghini i Gumball kraschade

Östergötland Bilen drog ner 60 meter viltstängsel och stannade mot ett träd.18

Femton bilar stoppade i Gumball 3 000

Östergötland Men polisen kan inte göra mycket åt lyxracet på E4.7

Veckan som gått i bilder

Östergötland Bränder, vandalisering och tillväxtdagar. Här är bilderna från veckan som gått.

Tre gripna för mackrån

Östergötland På söndagskvällen rånades OKQ8 i Söderköping av beväpnade gärningsmän. Tre personer har gripits misstänkta för rånet.

Vi synar hyresvärdar

Granska länets hyresvärdar tillsammans med Corren.
Senaste nytt | Mest läst | Kommenterat

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.