Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraOnsdag 22 maj, Namnsdag: Hemming, Henning
Laddar...

Östgötaleden misskött

Vissa delar av Östgötaleden är så pass igenväxt och dåligt markerad att det är svårt att ta sig fram och enkelt att gå vilse. - Östgötaleden måste ses över. De etapper som är dåligt skötta drar ner betyget på hela leden, säger friluftsförfattaren Fredrik Neregård.

Kinda kommun är en av de vackrare kommunerna i Östergötland och att vandra på Östgötaleden i Kinda kommun torde vara en angenäm upplevelse. Dessvärre får du i dagsläget räkna med att gå vilse och på vissa sträckor fundera på om du inte skulle tagit med dig en djungelmachete för att ta dig fram. När Corren vandrade på sträckan mellan Kisa - Pålhult fick man bland annat ta sig genom ett 50 meter långt hav av meterhöga brännässlor. Flera gånger var markeringen på sträckan så dålig att man gick vilse flera gånger.

- Sträckorna sköts inte alltid jättebra och sträckan från Kisa till Rimforsa var dålig redan när jag vandrade den för två år sedan, säger Fredrik Neregård, friluftsfotograf och författare till bland annat boken "Vandra i Östergötland".

Jerker Carlsson, kultur och fritidsschef på Kinda kommun, håller med om att sträckan har sina brister. Han menar att detta delvis beror på att det i sommar varit en extrem växtlighet, vilket har gjort att leden vuxit igen.

- Vi ska sätta in extra resurser redan den här veckan för att åtgärda det här. Vi har fått mycket klagomål om detta i sommar. Det har brustit i dels föreningen som fått i uppdrag att sköta leden och i vår organisering, medger Jerker Carlsson.

Lederna sköts av föreningar som får pengar av Regionförbundet Östsam, som i sin tur består av Östergötlands kommuner. Men Östsam menar att skötseln av leden inte beror på pengabrist utan snarare att föreningen ibland inte lyckas leva upp till de krav som ställs på dem.

- Vi har ett mål om att lederna ska vara lika fina överallt. Det är väldigt tråkigt när lederna är dåligt skötta och vi jobbar aktivt med att försöka hålla lederna i gott skick, säger Britt-Louise Nilsson på Regionförbundet Östsam.

Fredrik Neregård tycker att Östgötaleden generellt är en bra led men att bristerna på flera etapper är så pass stora att det behövs en genomgång av dem.

- Leden måste ses över. De etapper som är dåligt skötta drar ner betyget på hela leden. Det finns mycket skavanker som man måste gå igenom, bland annat se över de märkningar som finns. Sen så blir det lätt att etapper växer igen om folk inte går på dem, säger Fredrik Neregård.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

TIPSA OM BRISTER

Om du upplevt brister på Östgötaleden tar Östsam gärna emot tips om förbättring. På www.ostgotaleden.se finns telefonnummer till berörd kontaktperson, där kan du även beskriva bristerna skriftligen i gästboken. Du kan även besöka berörd kommuns turistbyrå och där framföra klagomålen.

Ertappades efter inbrott

Östergötland Natten mot onsdagen ryckte polisen ut till ett inbrott i Gusum.

Blåljus om bedragare och våldtäkt

Östergötland I veckans Blåljus Östergötland besöker vi lagret där Linköpingbedragarens beslagtagna saker väntar på att auktioneras ut.

Mycket regn i veckan

Östergötland Det blir en skurtät vecka i Östergötland.

"Vi är opåverkade av olyckan"

Östergötland Anders Berner, dansk journalist på Ekstrabladet, deltar i lyxracet Gumball 3000. Han säger att stämningen bland deltagarna är god, men att informationen från arrangören är dålig.2

Fordonsskada stoppar tåg

Östergötland Kalmar länstrafik meddelar på tisdagsmorgonen att flera Kustpilentåg är inställda.

Allt färre blåskontroller

Östergötland Landets polismyndigheter drar stadigt ner på antalet blåskontroller på vägarna.

Rattfyllerist höll sig undan fängelse

Östergötland En man som dömts till fängelse för grovt rattfylleri slipper avtjäna straffet efter att Kriminalvården förgäves försökt få tag på honom.

Häst gick ned sig i vattendrag

Östergötland Tidigt på måndagsmorgonen fick räddningstjänsten rycka ut till Finspång för att rädda en häst.

Lamborghini i Gumball kraschade

Östergötland Bilen drog ner 60 meter viltstängsel och stannade mot ett träd.18

Femton bilar stoppade i Gumball 3 000

Östergötland Men polisen kan inte göra mycket åt lyxracet på E4.7

Veckan som gått i bilder

Östergötland Bränder, vandalisering och tillväxtdagar. Här är bilderna från veckan som gått.

Tre gripna för mackrån

Östergötland På söndagskvällen rånades OKQ8 i Söderköping av beväpnade gärningsmän. Tre personer har gripits misstänkta för rånet.

Vi synar hyresvärdar

Granska länets hyresvärdar tillsammans med Corren.

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.