Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraLördag 18 maj, Namnsdag: Erik
Vadstena

30-åring misshandlade krogbesökare

En man i 30-årsåldern greps i Vadstena under natten mot fredag sedan han misshandlat en annan man på en krog.

 

Det var strax efter midnatt som polisen larmades till krogen där mannen börjat bråka med en annan man. 30-åringen ska där både ha slagit och hotat den andre mannen. 

30-åringen kunde gripas på plats och fördes därefter till arresten. Han kommer att förhöras under fredagen, efter att han nyktrat till. Förutom misshandel och olaga hot är han även misstänkt för ringa narkotikabrott genom eget bruk.

Den misshandlade mannen ska ha fått en knytnävsslag i ansiktet men behövde inte uppsöka sjukhus, uppger polisen.

 

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Mer från Vadstena

Vadstenabo häktad för våldtäkt

Vadstena En 45-årig man, hemmahörande i Vadstena, är häktad som misstänkt för att ha våldtagit en kvinnlig brottspartner.

Stort stöd för kod om uppförande

Vadstena Politikerna i Vadstena är nu överens om att uppförandekoden ska efterföljas i största mån.

De vann erfarenhet på scenen

Vadstena De vann regionsfinalen av tävlingen Musik Direkt. Men i riksfinalen tog det stopp.

Modeexamen i Vadstena

Vadstena Textileleverna på Vadstena folkhögskola visar under lördagen upp sina senaste kreationer.

Vill göra klosterområde till världsarv

Vadstena Klosterområdet i Vadstena har förutsättningar att bli ett världsarv. Det menar flera aktörer i kommunen som i måndags uppvaktade landshövding Elisabeth Nilsson i ärendet.

Sena, men välkomna

Vadstena Klosterliljorna i Vadstena lockar besökare

17-åring greps efter strypgrepp

Vadstena 17-åringen fick inte använda datorn. Då tog han ett strypgrepp på sin kamrat och misshandlade honom.

Källarbrand i Vadstena

Vadstena Sent på onsdagskvällen larmades räddningstjänsten till en källarbrand i ett flerfamiljshus i centrala Vadstena.

Bil in i trädgård - två till sjukhus

Vadstena En misstänkt rattfyllerist förlorade kontrollen över sitt fordon och färden slutade i en trädgård. Två personer fick föras till sjukhus.

Misstänkt mordbrand – kvinna gripen

Vadstena Polisen har gripit en kvinna misstänkt för att ha anlagt en brand i ett flerfamiljshus i Vadstena.

Stenkastning mot flyktingboende

Vadstena Vadstena kommuns boende för ensamkommande flyktingbarn utsattes för stenkastning i går kväll.

Politisk kupp i Vadstena

Vadstena Moderaterna i Vadstena kan ha fått tre politiska vildar. Efter en kupp på onsdagens fullmäktige är alliansens majoritet bräcklig.
– Vi har en diffus majoritet, säger barn- och utbildningens ordförande Daniel Nord (M).

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.