Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraTorsdag 23 maj, Namnsdag: Desideria, Desirée
Åtvidabergs Magnus Eriksson i nickduell med AIKs Lalawélé Atakora I söndagens match på Råsunda i Solna.
Foto: FREDRIK PERSSON / SCANPIX
Laddar...

ÅFF föll mot AIK

För första gången efter EM-uppehållet blev det förlust för Åtvidabergs FF i allsvenskan.

AIK:s segertaktik mot Åtvidaberg:

- Vi ville ge deras anfallare så mycket stryk som möjligt, sa tränaren Andreas Alm efter vinsten på Råsunda.

Taktiken lyckades, Martin Lorentzon satte 1-0 strax före paus - och efter sju förlustfria matcher i svit tog det stopp för ÅFF. Medan AIK hakade på i kampen om topplaceringarna hamnade nykomlingen en bit efter.

- Det kan vara nyttigt för oss att få vara med om sådana här tuffa matcher mot hänsynslöst motstånd. Vi såg lite trötta ut framåt, sa ÅFF-tränaren Andreas Thomsson utan att verka alltför besviken.

- Vi ville ligga på gränsen och få en så fysisk match som möjligt. De såg lite frustrerade ut, sa Andreas Alm, kollegan i AIK.

Magnus Eriksson, en av ÅFF:s succéanfallare, om den omilda bevakningen av främst Niklas Backman och Per Karlsson:

- Har du hela tiden någon som hänger över ryggen på dig är det svårt att göra något. Domaren (Andreas Ekberg) var inte alls bra utan sprang omkring och blåste kompensationsfrisparkar hit och dit i 90 minuter.

Både Eriksson och Viktor Prodell blev för ovanlighetens skull mållösa. Den förstnämnde var vassast: bra i spelet, trygg med bollen och påhittig framåt. Prodell var hela tiden på språng, men kom aldrig riktigt rätt i straffområdet.

Det var det förresten ingen i bortalaget som gjorde.

Det blev ett antal hyfsade lägen, men aldrig riktigt nära mål - och första förlusten efter EM-uppehållet.

- En helt okej match, men vi saknade spets, sa Eriksson besviket efter förlusten mot sitt gamla lag.

Dela och kommentera

epaper
  • Avatar
    Det var nästan som man kände på sig att det skulle bli förlust mot AIK.Men det blir nog bättre på Fredag mot Örebro Sk förhoppningsvis

Dela och kommentera

Storseger för ÅFF

ÅFF Imad Zatara fixade storsegern för ÅFF. Anfallaren gjorde två mål och blev matchens lirare i 3-0-segern.

Pettersson vill tillbaka

ÅFF Tom Pettersson spelade i säsongens första åtta matcher. I den nionde, Norrköpingsderbyt, satt han på bänken.

Bergström: "Bra spel ger tyvärr inga poäng"

ÅFF Kristian ”Pligg” Bergström suckade och sa: – Klart det är surt att inte få med sig någon poäng när vi är riktigt bra.

Så var IFK Norrköping-ÅFF live

ÅFF Corren.se rapporterade live från östgötaderbyt på Nya parken i Norrköping.

Redo för sitt första östgötaderby

ÅFF Han har spelat derbyn i både Holland och Danmark. Och i morgon talar allt för att ÅFF:s Martin Christensen gör sitt första östgötaderby.

Oförändrat ÅFF-lag i derbyt

ÅFF Östgötaderby på söndag – då tyder allt på att ÅFF spelar med samma lag som senast.

Händer jobbar dubbelt

ÅFF Vi tar med oss en påse färska vaniljhjärtan och styr bilen mot Horn, vinterns utpekade köldhål, som nu möter oss med försommarprakt och värme.

Swärdh myser över konkurrens

ÅFF IFK Norrköping har haft stora skadeproblem på slutet. Några sådana bekymmer har inte Åtvidabergs FF inför söndagens derby.1

Coachen 2013

Våra lagbilder

Sport Här kan du kolla in mängder av lagbilder från barn- och ungdomslag runt om i länet här på Corren.se.

Stryktipset och V75

Sport Här hittar du senaste.
Stryktipset och V75-tipset
Peter Mildaeus fotbollsblogg
Senaste nytt | Mest läst | Kommenterat