Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraTisdag 21 maj, Namnsdag: Konstantin, Conny
Laddar...

ÅFF föll mot Blåvitt

ÅFF:s skyttekung Viktor Prodell gjorde sitt första allsvenska mål sedan 14 juli, men vad hjälpte det?

- Det känns bara skit just nu, sa ÅFF-anfallaren efter 1-2 mot IFK Göteborg på Kopparvallen.

Samtidigt som gästerna från väst kunde jubla över ett i praktiken säkrat allsvenskt kontrakt går ÅFF en fortsatt nervös höst till mötes kring kvalstrecken. Fyra omgångar återstår och i nästa match match väntar Gefle på bortaplan.

- Det blir riktigt tufft, förstås, men vi är så pass bra att vi bara ska fixa det här. Det enda positiva i dag var väl att Syrianska också förlorade, sa Prodell.

Nordin Gerzic gav Göteborg ledningen i den 32:a minuten, men ÅFF:s replik var både snabb och snygg. Och mannen bakom verket var just Viktor Prodell, ÅFF:s skyttekung som haft en tung måltorka i höst och inte gjort mål i allsvenskan sedan 14 juli.

- Det var ett perfekt inlägg från Pligg (Kristian Bergström) som jag satte med en volley. Klart att det var skönt, men jag hade gärna bytt ut det målet mot en seger. Det känns riktigt tungt att inte kunna vinna en sån här match, men vi får inte riktigt igång spelet här i höst, sa Prodell som var nära att hinna fram till ytterligare ett inlägg från Bergström i den andra halvleken, men då inte nådde bollen.

Istället kunde Göteborg göra den andra halvlekens enda mål och vinna matchen. Målskytt: Hannes Stiller, efter en märkligt tafatt ÅFF-defensiv i den 68:e minuten.

- Vi blev för mycket bolltittande, sa ÅFF-målvakten Henrik Gustavsson besviket.

IFK Göteborgs tränare Mikael Stahre var strålande glad efteråt:

- Jag har bävat för den här matchen och just därför känns det extra bra att kunna åka härifrån med tre poäng. Men vi gjorde ingen bra match, ÅFF hade hetare chanser, sa Stahre.

Andreas Thomsson, ÅFF-tränaren, var rejält besviken:

 - Noll poäng på två matcher mot Göteborg känns inte alls bra. Vi borde åtminstone haft någon poäng som matcherna sett ut.

Publik på Kopparvallen: 5 257.

PETER MILDAEUS

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Bergström: "Bra spel ger tyvärr inga poäng"

ÅFF Kristian ”Pligg” Bergström suckade och sa: – Klart det är surt att inte få med sig någon poäng när vi är riktigt bra.

Så var IFK Norrköping-ÅFF live

ÅFF Corren.se rapporterade live från östgötaderbyt på Nya parken i Norrköping.

Redo för sitt första östgötaderby

ÅFF Han har spelat derbyn i både Holland och Danmark. Och i morgon talar allt för att ÅFF:s Martin Christensen gör sitt första östgötaderby.

Oförändrat ÅFF-lag i derbyt

ÅFF Östgötaderby på söndag – då tyder allt på att ÅFF spelar med samma lag som senast.

Händer jobbar dubbelt

ÅFF Vi tar med oss en påse färska vaniljhjärtan och styr bilen mot Horn, vinterns utpekade köldhål, som nu möter oss med försommarprakt och värme.

Swärdh myser över konkurrens

ÅFF IFK Norrköping har haft stora skadeproblem på slutet. Några sådana bekymmer har inte Åtvidabergs FF inför söndagens derby.1

Tinnerholm ÅFF-hjälte

ÅFF Den trista naturgrästrenden bröts och ÅFF gav ett rungande formbesked inför derbyt på söndag.

Da Silva tillbaka i ÅFF

ÅFF Alberis da Silva är redo för spel igen efter vadskadan. Han är med i ÅFF:s trupp till måndagens bortamatch mot Öster.

Coachen 2013

Våra lagbilder

Sport Här kan du kolla in mängder av lagbilder från barn- och ungdomslag runt om i länet här på Corren.se.

Stryktipset och V75

Sport Här hittar du senaste.
Stryktipset och V75-tipset
Peter Mildaeus fotbollsblogg
Senaste nytt | Mest läst | Kommenterat