Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraSöndag 26 maj, Namnsdag: Vilhelmina, Vilma

ÅFF tittar på mittfältare

ÅFF vänder blickarna mot Oskarshamn i jakt på unga, tänkbara nyförvärv.

På onsdag kommer Åtvid att testa Niki Avdyli i U21-matchen mot Qviding. En snabb ytter som haft lite svårt att ta en ordinarie plats i Oskarshamns AIK (division 2) i år, men som bedöms vara ett spännande framtidsnamn.

- Han är kvick och vi vill gärna ta oss en titt på honom, säger Mats Karlsson, ÅFF:s sportchef.

Senare här i höst lär ÅFF också titta närmare på Avdylis klubbkamrat i Oskarshamn, Peiman Eliassi, 22. Denne, som har ett utgående kontrakt, ska i veckan provspela för Kalmar FF och mittfältaren, som gjort 14 mål i tvåan den här säsongen (23 mål i trean i fjol), är intressant även för ÅFF.

- Vi har koll på honom, en intressant spelare och det är inte alls omöjligt att han dyker upp här när det lugnat sig lite, säger Mats Karlsson.

Joel Rajalakso från Enköping har redan provspelat med ÅFF och då gjort bra ifrån sig. Nu kan han få ännu en chans att visa upp sig i morgon mot Qviding.

- Vi vet ungefär vad vi har honom, men det skadar aldrig att se spelare i så många matcher som möjligt. Vi får se om vi plockar med honom mot Qviding, det är något vi diskuterar, säger Mats Karlsson.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Lindrig skada på ÅFF-backen

ÅFF ÅFF-backen Andreas Dahlén utgick skadad i matchen mot Mjällby, men kunde lämna ett lugnande besked under fredagen.

Mildaeus: Omedelbar tröst

ÅFF Efter 3–0 mot Mjällby klev vi in i ÅFF:s klubbhus och i väntan på presskonferensen tittade vi på text-tv och den allsvenska ...

Succé för anfallsduon

ÅFF Misslyckandet i derbyt blev till en succé mot Mjällby för ÅFF:s anfallspar.

Pettersson vill tillbaka

ÅFF Tom Pettersson spelade i säsongens första åtta matcher. I den nionde, Norrköpingsderbyt, satt han på bänken.

Bergström: "Bra spel ger tyvärr inga poäng"

ÅFF Kristian ”Pligg” Bergström suckade och sa: – Klart det är surt att inte få med sig någon poäng när vi är riktigt bra.

Så var IFK Norrköping-ÅFF live

ÅFF Corren.se rapporterade live från östgötaderbyt på Nya parken i Norrköping.

Redo för sitt första östgötaderby

ÅFF Han har spelat derbyn i både Holland och Danmark. Och i morgon talar allt för att ÅFF:s Martin Christensen gör sitt första östgötaderby.

Oförändrat ÅFF-lag i derbyt

ÅFF Östgötaderby på söndag – då tyder allt på att ÅFF spelar med samma lag som senast.

Coachen 2013

Våra lagbilder

Sport Här kan du kolla in mängder av lagbilder från barn- och ungdomslag runt om i länet här på Corren.se.

Stryktipset och V75

Sport Här hittar du senaste.
Stryktipset och V75-tipset
Peter Mildaeus fotbollsblogg
Senaste nytt | Mest läst | Kommenterat