Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraSöndag 19 maj, Namnsdag: Maj, Majken

Ny motgång för Hockeyligan

Det är fritt fram för lockoutade NHL-spelare i elitserien. I alla fall tills vidare.

Marknadsdomstolen gör tummen ner för Hockeyligans försök att få stoppa NHL-spelare i väntan på slutgiltigt beslut i ärendet.

På fredagen kom beskedet från Marknadsdomstolen: Hockeyligans begäran om att skjuta upp Konkurrensverkets interimsbeslut lämnas utan bifall.

Så fram till att Marknadsdomstolen har kommit med sitt slutgiltiga besked så får inte Hockeyligan tillämpa sitt av Konkurrensverket ogiltigförklarade beslut att stoppa korttidskontrakterade NHL-spelare från elitseriespel.

-Det vi lever efter är Konkurrensverkets beslut, säger Hockeyligans vd Jörgen Lindgren till TT.
-Vi har tio dagar på oss att komma in med fler synpunkter i hela ärendet, om vi vill.

Jobbar med frågan

TT: Vad kan ni tillföra för uppgifter som ni inte redan har fört fram?

-Det vill jag inte gå in på nu. Våra advokater jobbar med frågan.

Efter Konkurrensverkets beslut den 21 september har flera elitserieklubbar gått ut och sagt att de ska följa överenskommelsen. Detta står i strid med Konkurrensverkets beslut. Följs inte interimsbeslutet riskerar Hockeyligan vite på 20 miljoner kronor.

Brutit överenskommelsen

Av de tolv elitserieklubbarna har Modo och Frölunda brutit mot överenskommelsen. I Modo spelar Alexander Steen, forward i St Louis, på korttidskontrakt och Frölunda har kontrakterat Colorados forward Matt Duchene och Viktor Stålberg från Chicago.

-Det är upp till varje klubb att besluta i frågan. Vi lever efter det interimsbeslut som vi inte fick inhibering på, säger Jörgen Lindgren.

Hockeyallsvenskan tog också beslut på att inte ta in NHL-lockoutade spelare, men ändrade sig senare. I allsvenskan har flera klubbar tagit in NHL-spelare på korttidskontrakt.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Bergsten: Nu blir det guld

Ishockey När vi inte vann Melodifestivalen får vi vinna ishockey-VM i stället. Vad är väl Robin Stjernberg mot bröderna Sedin?2

Nordqvist tvåa efter banrekord

Sport Anna Nordqvist ligger tvåa inför den avslutande golfrundan av LPGA-turneringen i Mobile i Alabama. Svenskan är bara ett slag efter sydkoreanskan Chella Choi efter att ha satt banrekord med 61 slag på den tredje rundan.

"Schweiz som en klump med bålgetingar"

Ishockey Sverige ändrar inget i laget inför söndagskvällens VM-final mot Schweiz.

Schweiz ser Sverige som favorit

Sport Schweiz mot Sverige i kvällens VM-final. Nedsläpp klockan 20.30.

Förbundsordförande Mellberg omvald

Sport Svenska Ridsportförbundets ordförande Anders Mellberg, 65, får sitta kvar i ytterligare två år. Han valdes enhälligt om på lördagens förbundsstämma.

AIK vann efter straffräddning

Sport Kenny Pavey gjorde ett mål och en assist mot sin förra klubb AIK.

Gefle tog poäng mot Häcken

Sport Häcken hade ledningen två gånger mot Gefle. Men Gefle jobbade på, kvitterade till 2-2 och tog en överraskande bortapoäng mot Häcken på Rambergsvallen.

Bra svensk spjutstart

Sport De svenska spjutherrarna har fått en bra start på friidrottssäsongen. Kim Amb var på söndagen snubblande nära 80-meterstrecket, när han vann Vårkastet i Bålsta på 79,91 meter. Tvåan Gabriel Wallin stannade på 78,97.

Coachen 2013

Våra lagbilder

Sport Här kan du kolla in mängder av lagbilder från barn- och ungdomslag runt om i länet här på Corren.se.

Stryktipset och V75

Sport Här hittar du senaste.
Stryktipset och V75-tipset
Peter Mildaeus fotbollsblogg
Senaste nytt | Mest läst | Kommenterat