Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraLördag 25 maj, Namnsdag: Urban
Lagandan kunde inte vara bättre. Här omfamnas Emil Dagnäs av kaptenen Jacob Sigfridsson.
Foto: Pia Molin
Laddar...

Skolkompisarna åker till VM

Grabbarna på John Bauer-gymnasiets innebandyprofil inte bara tränar på skoltid. De spelar match också. Så bra att de får åka till skol-VM i vår.

KVAL TILL SKOL-VM

John Bauer-gymn. 9

Widénska gymn. 5

- Det är något speciellt att spela ihop med klasskompisarna. Man träffar ju dem mer än de i klubblaget (Linköping FBC). Vi tränar fyra gånger i veckan på skoltid och gör mycket annat tillsammans så lagandan är jättebra. Vi känner att vi utvecklas hela tiden.

- Sen är det kul när folk från skolan kommer och tittar när vi spelar. Det blir en speciell känsla.

Tvåmålsskytt

Anton gjorde två av John Bauers mål mot Widénska gymnasiet i en match där Västeråslaget överraskade. En bra bit in i tredje perioden var det bara ett mål som skiljde lagen åt. Men ju längre matchen gick desto bättre blev John Bauer-killarna.

- Jag är imponerad av dem. Att få jobba med de bästa talangarna i länet fyra gånger i veckan är en jätteförmån, säger tränaren Stefan Hedlund som coachat många av spelarna tidigare, i disktriktslaget.

Till VM i vår

Emil Dagnäs är en av dem. Den snabbe forwarden hade stor del i fredagens seger med sina tre mål.

- Jag kände att jag var snabbare än deras så jag var aldrig orolig. Jag visste att jag skulle komma förbi någon gång.

I och med segern får laget representera Sverige på skol-VM i Slovakien i vår. Sverige har vunnit turneringen tre år i rad på pojksidan och hoppas så klart göra det igen.

John Bauers målskyttar: Emil Dagnäs 3, Anton Isaksson 2, Felix Lanver 2, Tobias Claesson, Oliver Franzén.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Anwar ny huvudtränare i Libk

Innebandy Anwar Samuelsson tar över som huvudtränare för Linköpings IBK i superligan efter Torbjörn Johansson.

Ny tränare till Libk

Innebandy Linköping IBK förstärker på ledarsidan. Tränaren Anwar Samuelsson vänder hem och blir en del av Torbjörn Johanssons ledarstab.

Libk-back tvingas sluta

Innebandy Johan Astbrants karriär är över. LIBK-backens ljumskar håller inte för mer spel.

Första nyförvärvet för Libk

Innebandy Tobias Gustafsson. Där har ni Linköping IBK:s första nyförvärv inför nästa säsong.

Karlsson med - men inte Karlsson

Innebandy Anton Karlsson får fortsatt förtroende i innebandylandslaget.

Kamp, fart och spänning

Innebandy 173 anmälda lag i 16 olika klasser. Årets upplaga av floorball games i Linköping blev återigen en stor succé med kamp, fart och spännande matcher. Corren var givetvis på plats.

"TV4 lurar skjortan av tittarna"

Innebandy Många innebandyvänner rasar i kväll mot TV4.
– De lurar skjortan av tittarna, säger Jan Svensson, innebandyprofil i Linköping.

Säsongen över för Libk

Innebandy Säsongen är över för Linköpings IBK – på bittraste möjliga sätt.

Vinna eller försvinna för Libk

Innebandy Linköpings IBK måste vinna mot Dalen i kväll. Annars är det slutspelat för säsongen.

Straffar avgjorde i sporthallen

Innebandy Den tredje kvartsfinalen mellan Linköping IBK och Dalen fick avgöras på straffar och hemmalaget förlorade.

Coachen 2013

Våra lagbilder

Sport Här kan du kolla in mängder av lagbilder från barn- och ungdomslag runt om i länet här på Corren.se.

Stryktipset och V75

Sport Här hittar du senaste.
Stryktipset och V75-tipset
Peter Mildaeus fotbollsblogg
Senaste nytt | Mest läst | Kommenterat