Magnus Johansson får en drömlön och ger upp NHL-karriären.Redan under fredag eftermiddag ansluter backstjärnan till Atlant Mytischis träningsläger i Finland.
Det kunde ha blivit ett år till i Florida Panthers. Men NHL-klubben kom inte till skott och efter några månader fyllda av frågetecken valde landslagsbacken att skriva på för ytterligare ett år i Linköping - men kommande säsong hyras ut till ryska Atlant Mytischi.
För Corren förklarade han varför på torsdagskvällen:
- Ekonomiskt var budet från Atlant klart högre och för mig som växte upp på 70- och 80-talet finns en slags mystik kring rysk hockey som jag gärna vill testa.
Redan för några veckor sedan kunde Corren berätta att Atlant Mytischi, det lag som tidigare hette Khimik, visat stort intresse för Magnus Johansson. Inga summor har offentliggjorts, men en kvalificerad gissning är att han erbjuds drygt sex miljoner kronor netto för en säsong i Ryssland.
Samtidigt har 34-åringen skrivit nytt kontrakt med LHC, fram till 2011, men där elitserieklubben lånar ut honom till Atlant ett år enligt samma modell som man tidigare gjort med Mattias Weinhandl och Tony Mårtensson.
- Nu vet vi till hundra procent att Magnus kommer tillbaka till LHC efter den här säsongen. Hade han fortsatt i NHL hade vi inte haft den garantin, säger LHC:s klubbdirektör Mike Helber.
Läs mer i fredagens Corren.