Räkna med att Martin Sjögren blir kvar som tränare i Linköpings FC. Det gör han själv.
- Det finns goda förhoppningar om att det ska lösa sig, säger han.
Malmös dubbla guldtränare värvades i somras till LFC för att under hösten komplettera Christian Andersson. Nu talar allt för en fortsättning och enligt vad Corren erfar kan då Sjögren uppgraderas till huvudtränare.
Han vill inte själv kommentera eventuella roller, men bekräftar att samtal förs.
Och att intresset är ömsesidigt.
- Det är känslan från båda håll, men det är en del saker som måste lösas. Jag kommer inte att bo ensam i Linköping och jag kommer inte att pendla från Malmö. Blir det något flyttar hela familjen med, säger Sjögren.
Och?
- Ja, det finns goda förhoppningar om att det ska lösa sig.
Nu pendlar han fram och tillbaka till Linköping och finns med på alla allsvenska matcher och de flesta träningar.
- Det blir ett pusslande att få ihop allt. Sambon jobbar mycket, men som tur är ställer kompisar och föräldrar upp som barnvakt. Det fungerar bra nu, men jag vill inte ha det så i framtiden.
Efter runt två veckors landslagsuppehåll nystartar allsvenskan för LFC:s del med bortamöte med Örebro. Nilla Fischer är frisk efter sina skadeproblem och spelar. Det gör också Lisa de Vanna, som efter två mål på två landskamper med Australien mot USA, landade på svensk mark i går kväll.
Efter några matcher på bänken får anfallsstjärnan chansen från start och placeras som yttermittfältare till vänster med främst offensiva uppdrag. LFC väljer en mer 4–4–1–1-liknande formation med Lollo Fors, petad senast, som släpande forward.
- Vi behöver göra något för att få till längre anfall. Det skulle vara skönt med en seger nu. Vi skulle alla behöva det, säger Martin Sjögren.
Ja, du har inte vunnit som LFC-tränare än.
- Haha, så är det faktiskt. Det är dags nu.