Caroline Segers nya klubb gör vad hennes gamla hade hoppats göra. Slåss om SM-guldet.
DAMALLSVENSKAN
Tyresö 3
Linköpings FC 0
- Besvikelsen måste vara stor i LFC, säger hon.
LFC har det fortsatt riktigt tungt i damallsvenskan. Två matcher som, om allt gått enligt planen, hade gällt viktiga poäng i guldstriden blev i stället blytunga slag i ansiktet. Förra helgens 3–5 mot Malmö hemma på Folkungavallen följdes av ytterligare en smäll i Stockholm i går.
Förra LFC-mittfältaren och landslagsstjärnan Caroline Seger var med och bidrog genom att göra ett (2–0) av Tyresös mål.
- Jag var ju tvungen. Vi förlorade senast vi möttes på Folkungavallen och ville ha revansch.
Samtidigt lider hon med klubben hon lämnade som svensk mästare 2009.
Medan Seger gått vidare och just nu befinner sig i ännu en het guldstrid med Tyresö har LFC blivit av med sin topplagsstämpel och får i stället slåss i mitten av tabellen.
- Jag vet hur det kan vara när det går tungt. Besvikelsen måste vara stor i LFC med tanke på de förväntningar som fanns på dem inför säsongen.
Vad beror deras fall på?
- Jättesvårt för mig att säga. En stor del tror jag är att (Charlotte) Rohlin försvann. Hon är inte bara en riktigt bra fotbollsspelare utan också väldigt viktig för laget utanför planen.
Vad kan de göra för att komma igen?
- Att de fick in Martin (Sjögren) tror jag var väldigt viktigt. Han kan få rätt på det. Men man måste ge honom tid att jobba. Det är inte bara att gå in över en natt och trolla.
För Seger själv är det däremot uppåt värre. Formen är på väg igen efter OS-besvikelsen och hennes Tyresö är tvåa i tabellen, två poäng bakom Malmö. Det är bara guld som gäller för stockholmarna.
Självklart är det så. Och vi möter just Malmö i sista omgången. Det kan bli en riktig rysare.