Förstakedjan fortsätter att lyfta Linköpings HC.
- De är nog tuffa att möta, sa LHC-tränaren Roger Melin efter den viktiga bortavinsten, 3-0, mot Modo.
Bara 26 sekunder var spelade när Simon Hjalmarsson spräckte nollan - framspelad av kedjekompisarna Carl Söderberg och Pär Arlbrandt.
Och det var bara början.
Innan det var slut hade Hjalmarsson, Söderberg och Arlbrandt tillsammans samlat ihop åtta poäng med mål och assists.
- Det känns som det händer något framåt i varenda byte de gör. De är luriga, kreativa och är nog rätt tuffa att möta, sa Melin belåtet.
Han hyllade också lagkaptenen Magnus Johansson för en stark insats i Övik.
- En av de bästa matcherna han gjort på länge, sa Melin.
Formsvaga Modo fick till slut ihop 38 skott på mål, men Andreas Andersson i LHC-målet klarade allihop.
Med god hjälp av defensiven i övrigt, ska också sägas.
Efter två raka förluster och halvdant spel hittade LHC tillbaka till tryggheten och stabiliteten.
- Som målvakt är det lätt när du får så mycket hjälp. Vi jobbade hårt och täckte undan fruktansvärt mycket skott, sa Andreas Andersson efter sin första nolla för säsongen.
Roger Melin, tränaren, sa:
- Kul för Andreas att få visa vad han kan efter en tung säsong. En väldigt bra kille som man verkligen unnar all framgång.
Per Bergsten
013-28 01 99
per.bergsten@corren.se