Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraTorsdag 23 maj, Namnsdag: Desideria, Desirée

Håkanson i LHC-styrelsen

Trots den extremt tuffa säsongen - som var 1.13 minuter från att sluta i kvalserien - har Christer Mård fortsatt förtroende som LHC-ordförande och i styrelsen får han nu sällskap av förre spelarprofilen Mikael Håkanson.

Han omvaldes enhälligt att stanna kvar i sin position på måndagskvällens årsmöte.

Där presenterades också att LHC visar upp ett plusresultat i koncernen med 285 000 kronor. Anmärkningsvärda siffror med tanke på att man missade SM-slutspelet.

- Väldigt positivt att resultatet ändå visar plus. Men det har krävt enormt mycket jobb från många i föreningen för att täcka upp extra kostnader och uteblivna intäkter, framhåller klubbdirektören Mike Helber.

Mårtensson-pengar

Inräknat i resultatet finns både försäljningen av den fastighet som klubben gjorde sig av med tidigare i år, samt en del av pengarna från Tony Mårtensson då han köpte ut sig från sitt treårskontrakt för att stanna i ryska ligan.

- Tack vare fastigheten hade vi möjlighet att göra förändringar i vårt utsatta läge med tränarbyte och nya spelare efter årsskiftet. Utan den hade vi inte kunnat balansera upp ekonomin. Och då vet man inte hur säsongen hade slutat. Titta bara på Djurgården. Där ser man att inte ens de stora klubbarna är immuna mot att åka ur elitserien.

Bröt trenden

Hela koncernens omsättning hamnade på 170,2 miljoner kronor (moderförening och fem dotterbolag) och klubben har i dag ett eget kapital på 6,6 miljoner.

- Glädjande med året var att vi bröt trenden och ökade publiksnittet jämfört med året innan, samt att även sponsordelen ökade trots den svaga säsongen. Givetvis också att J20-laget tog SM-guld.

Håkanson i styrelsen

Från styrelsen försvinner två namn; Lars-Erik Johnsson efter elva år och Per Zaunders efter nio år. I stället tar Tony Wirehn steget upp från suppleant.

Dessutom valdes förre spelaren Mikael "Musse" Håkanson in som suppleant.

- Musse sitter ju på en enorm erfarenhet på elitnivå. Han har visserligen ambitionen att fortsätta spela ishockey, även om vår lagläkare sagt att hälsan inte tillåter det, så vi får se vad som händer, menar Mike Helber.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

LHC bryter med Erik Andersson

LHC Erik Andersson lämnar Linköping HC. Kontraktet är brutet och backen är fri att söka sig en ny klubb.1

Taffe klar för LHC

LHC Amerikanen Jeff Taffe har skrivit på för två säsonger i Linköpings HC.

Taffe klar för LHC – Hemlin på blixtresa

LHC AHL-forwarden Jeff Taffe är klar för Linköpings HC – och ytterligare en kan vara på ingång.

Klart med Sjögren i LHC

LHC Bekäftat: Mattias Sjögren spelar i Linköpings HC till hösten.1

”Det finns NHL-intresse”

LHC Starka VM-insatser kan ta Simon Hjalmarsson hela vägen till NHL.

LHC-stjärnan tvingas vila

LHC LHC-stjärnan är sjukskriven – och det är oklart när han är tillbaka.2

LHC:s okände NHL-lirare

LHC Här är LHC:s okände NHL-lirare. Oliver Lauridsen. Oliver. . . vem?

Hela spelschemat klart för LHC

LHC De två första matcherna för Linköpings HC i elitserien nästa säsong var redan kända. På torsdagen släppte Hockeyligan hela spelschemat.

Coachen 2013

Våra lagbilder

Sport Här kan du kolla in mängder av lagbilder från barn- och ungdomslag runt om i länet här på Corren.se.

Stryktipset och V75

Sport Här hittar du senaste.
Stryktipset och V75-tipset
Peter Mildaeus fotbollsblogg
Senaste nytt | Mest läst | Kommenterat