Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraTorsdag 20 juni, Namnsdag: Linda
Laddar...

LHC-stjärna skadad

LHC får klara sig utan en av sina viktigaste spelare i lördagens match mot Timrå.

Landslagsspelaren Carl Söderberg stod nämligen över fredagens träning i Cloetta center och finns inte med på den buss som tar övriga laget norrut under fredagen.

- Jag har haft en liten skada under hela hösten egentligen och har spelat på smärtstillande. Men nu kände vi att det var dags att få en ordentlig vila.

Därför kommer han att vara helt ledig under helgen och ska ta en ny diskussion med lagets medicinska team under måndagen.

- Jag hoppas kunna vara med igen nästa vecka. Det här bör kunna gå över på några dagar.

Vad det är för skada vill han dock inte prata om.

- Nej, det är inte så intressant.

Magnus Hävelid, assisterande tränare, kommenterade beskedet från Söderberg så här.

- Det är jättetrist, naturligtvis. Han är en viktig spelare för oss, men det är som det är. Skador kommer i den här sporten, det vet man om.

På träningen under fredagen tog Jonas Almtorp Söderbergs plats ihop med Simon Hjalmarsson och Pär Arlbrandt.

- Vi har tränat så i dag, sen får vi se hur vi ställer upp laget mot Timrå. Det tar vi beslut om efter träningen på matchdagen, säger Magnus Hävelid.

Carl Söderberg har på de elva första matcherna gjort 14 poäng, 10 mål och 4 assist, och leder poängligan i elitserien.

Dela och kommentera

epaper
  • Avatar
    Jag kommer ihåg en säsong för inte så länge sedan då laget började riktigt skapligt med mycket poäng från Söderberg/Arlbrandt, fick den förre skadad och den säsongen slutade med sekunder från ett kval... Samma visa eller är vi bredare/starkare iår...
  • Avatar
    Vi är inte bredare och vi är inte starkare - inte på pappret i alla fall. Men vi har ett lag som fungerar i år tillskillnad från förra säsongen, och en tränare med en mer modern syn på hockey.

Dela och kommentera

LHC går plus på hockeyn

LHC Linköping HC gör en vinst på nästan en miljon kronor i år.

Nyförvärvet skrev på Madonnas rygg

LHC För något år sedan var LHC:s nyförvärv Mattias Sjögren med om en annorlunda upplevelse i samband med en Madonnakonsert i Washington.

Knapp miljon för LHC

LHC Linköpings HC gör en vinst på strax under en miljon kronor.

LHC jagar forward - positivt för Himelfarb

LHC Jeff Taffes sena avhopp ökar chanserna för en fortsättning för Eric Himelfarb i Linköpings HC.

Stjärnan: "Inställd på LHC"

LHC VM-guldmedaljören Simon Hjalmarsson är inställd på en fortsättning i Linköpings HC.1

"Släpper ingen till KHL"

LHC "Vi kommer inte släppa spelare som har kontrakt", säger LHC-ordföranden Christer Mård.

Hoppas på snabb lösning

LHC Linköpings HC förlorar inget ekonomiskt på Jeff Taffes sena avhopp. Tvärtom.3

Taffe river avtal med LHC

LHC Ingen Jeff Taffe i Linköping HC nästa säsong. Kontraktet rivs.- En klar överraskning för oss, säger LHC:s sportchef Johan Hemlin.

Allt från Blod-omloppet 2013

Sport Här kommer vi att publicera vårt material inför, under och efter Blodomloppet 2013.

Våra lagbilder

Sport Här kan du kolla in mängder av lagbilder från barn- och ungdomslag runt om i länet här på Corren.se.

Stryktipset och V75

Sport Här hittar du senaste.
Stryktipset och V75-tipset
Peter Mildaeus fotbollsblogg
 Coachen 2013
Senaste nytt | Mest läst | Kommenterat