Onsdagens heta hockeyrykte: Malmös lagkapten Linus Klasen till Linköpings HC.
- Ett sådant scenario får vi ta ställning till när eller om det kan dyka upp, säger LHC:s sportchef Johan Hemlin till Corren.
Han vill varken bekräfta eller dementera uppgifterna om den sensationella övergången, som sent på tisdagskvällen "avslöjades" i Sydsvenskan. Enligt tidningen handlar det om att Malmö vill bli av med en tung lönepost och att det kan vara finansiären Hugo Stenbecks sätt att hjälpa till för att klara den ekonomiska krisen.
Stenbeck, som tidigare varit med som finansiär även i LHC, har hamnat i en stor konflikt med den allsvenska klubben och samarbetet är nu avbrutet.
Enligt Sydsvenskan har Linus Klasen, som under den gångna säsongen var Sveriges bäst betalda ishockeyspelare, redan fått stora delar av sin ersättning i förskott, vilket gör att en eventuell kostnad för LHC skulle minska rejält. Anfallaren svarade i vintras för 50 poäng på 51 matcher för Malmö i allsvenskan.
Klart är att LHC har en forwardsplats kvar i truppen att fylla. I första hand har dock siktet varit inställt på att värva ytterligare en center.
Malmös sportchef och VD, Patrik Sylvegård, bekräftar att Klasen inte kan vara kvar i klubben och säger till hemsidan MrMadhawk.se:
- Vi har stått och stampat utan att saker hänt utåt. Nu måste vi börja ta lite beslut och det är lösningar på gång med Linus Klasen och Hannu Toivonen.