Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraLördag 25 maj, Namnsdag: Urban

Raiola förnekar Zlatans övergång

Zlatans övergång till Paris Saint-Germain uppges vara klar.

Men det förnekar Mino Raiola efter ett möte med klubbarna.

-Det finns inget att bekräfta, sade svenskens agent till TT sent på torsdagskvällen.

Zlatan Ibrahimovic ser ut att ha gjort sina sista matcher för den italienska fotbollsklubben Milan, som redan har lämnat klartecken att de är beredda att släppa honom till storsatsande Paris Saint-Germain.

Sent på torsdagskvällen avslutade svenskens agent, Mino Raiola, ett nästan fyra timmar långt möte med representanter från den franska klubben för att, enligt samstämmiga medieuppgifter i Italien, förhandla fram Zlatans lön i den nya klubben.

Kort efter mötet var TT i kontakt med Raiola via telefon - han förnekade att övergången skulle vara klar.

-Det finns inget att bekräfta, sade han.

Senare på torsdagskvällen bekräftade däremot Milans ägare, Silvio Berlusconi, att han sålt sin storstjärna.

-Jag har sålt Ibrahimovic och Thiago Silva. Genom det sparar vi 150 miljoner euro (1,3 miljarder) över två år, sade Berlusconi enligt den ansedda italienska tidningen Gazetta dello Sport.

Sky Italia skriver att Thiago Silva, Milans brasilianske back som ingår i affären, ska vara överens om sitt kontrakt med Paris Saint-Germain, men att Zlatan inte är överens med klubben om sitt.

Därefter rapporterade dock franska RMC på sin nätsida att svensken ska ha accepterat det personliga avtalet, ett kontraktet över tre säsonger som ger honom 110 miljoner kronor om året.

Men varken Paris Saint-Germain eller Milan bekräftade på torsdagen att övergången var klar.

Milans sportchef, Ariedo Braida, till expressen.se:

-Jag har inget att säga, det blir inga kommentarer.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Massa kraschade på träningen

Sport Felipe Massa i Ferrari kraschade på lördagens träning inför söndagens formel 1-lopp i Monte Carlo.

Neymar på väg till Europa

Sport Neymar kan vara på väg till Real Madrid eller Barcelona. Hans brasilianska klubb Santos meddelar att supertalangen är till salu.

Pittsburgh till semifinal

Sport Pittsburgh är som första lag klart för semifinal i Stanley Cup-slutspelet i ishockey. Laget vann den femte matchen mot Ottawa med 6-2, natten till lördagen, och har därmed ointagliga 4-1 i matcher.

51-procentsregeln het vid RF-mötet

Sport 51-procentsregeln vara eller inte vara är den stora frågan på andra dagen av Riksidrottsförbundets stämma i Luleå.

Skateboard invalt i RF

Sport Skateboarden var den enda av åtta sökande idrotter som valdes in i Riksidrottsförbundet (RF) vid lördagens omröstningar vid Riksidrottsmötet i Luleå.

Tredje gången gillt för Bayern?

Sport Hela vägen in i kaklet på en alldeles enastående säsong, eller ett nytt fall på sista trappsteget?

Sverige inledde VM-kvalet med seger

Sport En alldeles för lång isländsk serve gav elva svenska matchbollar i volleybollens VM-kval mot Island i Halmstad. Sverige behövde tre av dem för att säkra segern i raka set, 25-16, 25-18, 25-15. Islänningarna blockade ut bollen och de svenska spelarna, anförda av världsstjärnan Marcus Nilsson, kunde jubla efter den enkla segern.

Niklas Persson till Rapperswil

Sport I söndags blev Niklas Persson, 34, världsmästare i ishockey efter 5-1 i finalen mot Schweiz. På fredagen blev forwardsstjärnan klar för Rapperswil-Jona Lakers i just Schweiz.

Coachen 2013

Våra lagbilder

Sport Här kan du kolla in mängder av lagbilder från barn- och ungdomslag runt om i länet här på Corren.se.

Stryktipset och V75

Sport Här hittar du senaste.
Stryktipset och V75-tipset
Peter Mildaeus fotbollsblogg
Senaste nytt | Mest läst | Kommenterat