Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraFredag 24 maj, Namnsdag: Ivan, Vanja

Sundhage OS-mästare igen

Vad finns för skäl för Pia Sundhage att flytta hem och ta över Sveriges landslag?

I alla fall inte några sportsliga.

I USA har hon världens bästa fotbollslandslag. Ännu ett bevis kom det genom torsdagens OS-guld.

Mitt bland alla amerikanska flaggor och firande spelare stod hon. Kvinnan som varit en ikon inom svensk damfotboll men sedan 2008 lett det amerikanska landslaget. Finalvinsten betydde hennes andra OS-guld med USA.

Pia Sundhages framgångar samtidigt som Thomas Dennerbys och Sveriges motsatta resultat i OS gör dock att rösterna höjs för en förändring. Dennerby ut, Sundhage in, särskilt som båda har kontrakt som löper ut.

Men den stora frågan ur svenskt perspektiv är: kan hon tänka sig att byta bort USA för att leda Sverige?

Kan bli ostoppbara

-Det är svårt att tänka sig att lämna det här laget. Det här laget har gjort mig framgångsrik och jag är väldig tacksam över det, sade hon efter finalvinsten, 2-1, mot Japan.
-Att vara tränare i USA. Det är det bästa jobbet just nu. Men allt handlar om tajmning och jag har lovat mig själv att njuta av det här just nu.

TT: Vad exakt är det bästa med att leda USA?

-Erfarenheten blandat med ungdomen. Man har alltid sagt att USA har haft fysik och attityd men med de nya spelarna har man också teknik.
-Det är väldigt spännande och jag tror det här laget kan bli ostoppbara till VM 2015 när det avgörs i Kanada.

Torsdagens vinst var revansch för finalförlusten i VM efter straffar förra året. Det var tredje raka OS-guldet för USA och framförallt, det var genom en hel del tur. Den här gången behövde USA visserligen inte vända underläge som mot Frankrike tidigare i OS, inte heller avgöra på tilläggstid som mot Kanada, däremot kämpa mot ett lag, stundtals överlägsna dem.

Inledningen var visserligen USA:s och redan i sjunde minuten tog man ledningen genom Carli Lloyd som omarkerad nickade in 1-0.

Japansk dominans

Det var början på en dominans men i stället av Japan. Hade fotboll varit rättvist hade japanskorna gått till halvtidsledning. I en halvlek som innehöll fler målchanser än vad Sverige skapade på hela OS hade nämligen Japan merparten av dem.

Anfallaren Yuki Ogimis nick tvingade Hope Solo att via ribban stöta bort bollen, samma Ogimi hade i 33:e ett skott i ribban och Japan blev rånade på en straff när Tobin Heath tog med handen. USA:s bästa chans förutom målet var tack vare Japan när en japansk nick gick via stolpen och ut.

Under japansk press i andra kom dock 2-0 i 53:e, åter igen genom Carli Lloyd.

Japan reducerade visserligen genom Yuki Ogimi i 62:a men kom inte närmare OS-guld än så. Bäst chans hade inhopparen Mana Iwabuchi 83:e men målvakten Hope Solo räddade då USA.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Bangura bakom Elfsborgs storseger

Sport Till slut hittade Mohamed Bangura målet på Borås Arena.

Maharajah missar Elitloppet

Sport En av förhandsfavoritern i Elitloppet, Maharaja, kommer inte att starta. "Jag vill poängtera att "Marre" är inte halt och att det inte är något allvarligt men vi vill inte på några villkor riskera någonting", säger tränaren Stefan Hultman.

Schelin kan ta historisk trippel

Sport För tre år sedan vann Lotta Schelin sin första Champions League-titel med Lyon i London.

Damarenor behöver rustas upp

Sport Stockholm har inget lag i damallsvenskan sedan både Djurgården och Hammarby åkt ur högsta serien. Med upprustade arenor ska det kunna bli möjligt att stärka ekonomin och ta sig tillbaka till högsta serien.

Pittsburgh en seger från semifinal

Sport Det såg bra ut för Ottawa i den fjärde kvartsfinalen i Stanley Cup-slutspelet hemma mot Pittsburgh. Ledning med 2-1 inför andra perioden och stabilt spel av målvakten Craig Anderson.

Målvaktsikon tar över Colorado

Sport En av NHL-historiens främsta målvakter, kanadensaren Patrick Roy, är ny tränare för Colorado Avalanche i den nordamerikanska ishockeyligan. 47-åringen blir ansvarig för bland andra svenske lagkaptenen Gabriel Landeskog.

Flera gripna efter fotbollsmatch

Sport Torsdagens match mellan Gais och Hammarby IF på Gamla Ullevi i Göteborg krävde en omfattande polisinsats. Vid 18-tiden, en timme innan matchen startade, började supportrar bråka på Heden nära arenan och flera omhändertogs för att ha stört ordningen, enligt polisen.

Kortlös sydafrikan i ledning

Sport I fjol blev James Kingston av med sitt Europatour-kort. Nu är den sydafrikanske golfaren ändå med och slåss om seger på nämnda tour. Kingston inledde engelska Virginia Waters Europatourtävling, dit han blivit specialinbjuden, med en 66-runda (sex under par) och leder tävlingen efter första dagen, ett slag före finländaren Mikko Ilonen.

Coachen 2013

Våra lagbilder

Sport Här kan du kolla in mängder av lagbilder från barn- och ungdomslag runt om i länet här på Corren.se.

Stryktipset och V75

Sport Här hittar du senaste.
Stryktipset och V75-tipset
Peter Mildaeus fotbollsblogg
Senaste nytt | Mest läst | Kommenterat