Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraFredag 24 maj, Namnsdag: Ivan, Vanja

Sundhage smygstartar i oktober

Pia Sundhage tar över som förbundskapten för det svenska damlandslaget i fotboll.

Med ett färskt OS-guld med USA i bagaget ska hon leda svenskorna fram till 2016.

Pia Sundhage var överlycklig sedan hon gjort klart med förbundet om att hon tar över damlandslaget.

-Det är en dröm att ha fått träna USA. När jag nu kommer att träna Sverige får jag leva i en annan dröm. Det här är en stor möjlighet för mig och allt har gått så otroligt snabbt, säger Sundhage till TT.

Sundhages kontrakt med Sverige är visserligen inte påskrivet och klart.

-Men vi är överens och har gjort ett handslag över telefonen. Det är små detaljer som saknas, sade hon till TT, och bekräftar samtidigt att hon börjar tidigare än den 1 december som var planerat.
-Jag kommer att smygstarta arbetet redan i oktober, lägga upp en plan, prata med folk, säger Sundhage.

I mitten av september gör hon sina två sista matcher som USA:s förbundskapten, i ett dubbelmöte med Australien i Los Angeles och Denver.

-Då blir det ett avslutningsparty, sedan åker jag på semester till Tanzania.

Men redan i dag åker hon hem till Sverige, för att föreläsa.

På lördagen tackade hon för sig som USA:s förbundskapten i samband med 8-0-segern i en träningslandskamp mot Costa Rica. Några timmar senare, sedan klockan passerat midnatt, bekräftade Svenska Fotbollförbundet att Pia Sundhage tar över det svenska damlandslaget.

Hon tillträder den 1 december och har kontrakt till den 31 december 2016. Det innebär att hon leder Sverige under EM på hemmaplan nästa sommar.

Hon tar över efter Thomas Dennerby som tidigare meddelat att han avgår som förbundskapten efter träningslandskampen mot Nederländerna den 15 september.

-Vi är fantastiskt glada att vi nu kan presentera Pia Sundhage som vår nästa förbundskapten, säger Svenska Fotbollförbundets ordförande Karl-Erik Nilsson.

Pia Sundhage hann på sina fem år som förbundskapten för USA vinna två OS-guld, det senaste i somras, och VM-silver i Tyskland i fjol. Som spelare har hon bland annat vunnit EM-guld, VM-brons och fyra SM-guld.

Fotbollförbundets generalsekreterare Mikael Santoft är "otroligt nöjd" över att Pia Sundhage blir ny tränare för damlandslaget.

-Hon är ju en ikon inom damfotbollen. Hon är enligt mig den mest meriterade spelaren och ledaren vi har både på hemmaplan och internationellt. Här känner alla till henne, även de som inte är särskilt intresserade av damfotboll - eller fotboll överhuvudtaget, säger han till TT.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Rangers håller liv i kvartsfinal

Sport Underläge med 0-3 i matcher och 0-2 i matchen.

Spelar golf på vattensjuk bana

Sport Regnet tidigare i veckan försatte delar av golfbanan helt under vatten. Därför tvingas USA-tourtävlingen på Bahamas att kortas till tre ronder och kvinnorna får spela tolv hål, i stället för 18, varje dag från fredag till söndag.

Wanderson ger Gais hjälp

Sport Ekonomiskt hårt ansatta Gais har fått ett glatt besked. Brasilianaren Wanderson do Carmo, supportrarnas älskling, drar tillbaka sina miljonkrav på föreningen, uppger GT/Expressen.

Bangura bakom Elfsborgs storseger

Sport Till slut hittade Mohamed Bangura målet på Borås Arena.

Maharajah missar Elitloppet

Sport En av förhandsfavoritern i Elitloppet, Maharaja, kommer inte att starta. "Jag vill poängtera att "Marre" är inte halt och att det inte är något allvarligt men vi vill inte på några villkor riskera någonting", säger tränaren Stefan Hultman.

Schelin kan ta historisk trippel

Sport För tre år sedan vann Lotta Schelin sin första Champions League-titel med Lyon i London.

Damarenor behöver rustas upp

Sport Stockholm har inget lag i damallsvenskan sedan både Djurgården och Hammarby åkt ur högsta serien. Med upprustade arenor ska det kunna bli möjligt att stärka ekonomin och ta sig tillbaka till högsta serien.

Pittsburgh en seger från semifinal

Sport Det såg bra ut för Ottawa i den fjärde kvartsfinalen i Stanley Cup-slutspelet hemma mot Pittsburgh. Ledning med 2-1 inför andra perioden och stabilt spel av målvakten Craig Anderson.

Coachen 2013

Våra lagbilder

Sport Här kan du kolla in mängder av lagbilder från barn- och ungdomslag runt om i länet här på Corren.se.

Stryktipset och V75

Sport Här hittar du senaste.
Stryktipset och V75-tipset
Peter Mildaeus fotbollsblogg
Senaste nytt | Mest läst | Kommenterat