Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraMåndag 20 maj, Namnsdag: Karolina, Carola

Sverige fick 0-0 mot världsmästarna

Oavgjort, 0-0 mot världsmästaren Japan på lördagen.

Fotbollslandslaget kan vara på väg mot gruppseger i OS, vilket dock inte behöver vara bästa scenariot.

En andraplats kan nämligen ge enklare kvartsfinalsmotstånd.

Två raka förluster, dels i VM förra året, dels i OS-genrepet i Göteborg nyligen. Då var 0-0 i alla fall en halv revansch för fotbollsdamerna. Det gör också att man kan börja planera för en kvartsfinal och ett högst intrikat val. Förutsättningarna är följande:

Sverige ställs mot Kanada på tisdag. Seger - och beroende på Japans resultat mot Sydafrika - gör att man kan ta hem gruppsegern. Problemet är dock att då väntar troligtvis Frankrike.

Slutar man däremot tvåa i gruppen får man troligtvis möta Storbritannien.

-Jag tror heller inte att det är en nackdel att komma tvåa. Frankrike är ett svinbra lag och jag känner de flesta. Spontant skulle jag inte vilja möta dem i kvartsfinal, säger Lotta Schelin, till vardags proffs i Lyon.
-Jag skulle nog säga Frankrike för att de förlorade mot oss i VM och är sugna på att slå oss nu, säger Caroline Seger om vilket lag som är en störst utmaning.
-Vi kommer ju att vilja gå ut och vinna mot Kanada så vi får se vad det gäller, säger Schelin.

Lördagens match var också ett stort framsteg för landslaget jämfört med tidigare möten mot Japan. Det var en halvlek - den första - när man spelade jämnt och den andra när man stod upp mot en intensiv japansk press.

Från början var det ett sömnpiller och inte bara för den tidiga matchstarten, 12 lokal tid. Sverige utan Nilla Fischer på mittfältet (avstod på grund av lårproblem) hade få chanser, det gällde dock även Japan. Scenförändringen blev dock total i andra halvlek. Japan kom att dominera matchbilden i början.

Annica Svensson som gick in på högerbacken för Lina Nilsson fick en tuff eftermiddag när japanskorna radade upp instick. Sveriges bästa chans i matchen kom i 70:e minuten. Lotta Schelin fick med sig bollen, skottet strax utanför straffområdet gav dock inte resultat.

-Det var ett rättvist resultat. Sett till det stora hela är jag nöjd, sedan kan vi ännu bättre, säger Dennerby.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

VM-hjältarna hyllades av tusentals

Sport Kungsträdgården i Stockholm var i dag fylld med människor som ville applådera VM-guldhjältarna.

Sedinarna låg bakom lagsegern

Sport Det var bröderna Sedin som ordnade det svenska VM-guldet i ishockey, konstaterar sportkrönikörerna.

Sedinarna bröt förbannelsen

Sport Hemmaförbannelsen i ishockey-VM är bruten.

Nordqvist fyra i Mobile Alabama

Sport Anna Nordqvist hamnade på delad fjärde plats efter den avslutande golfrundan av LPGA-turneringen i Mobile i Alabama. Vann gjorde amerikanskan Jennifer Johnson med totalt 21 under par.

Hummels ska kunna spela CL-finalen

Sport Dortmund räknar med att mittbacken Mats Hummels ska kunna spela lördagens Champions League-final mot Bayern München. Hummels skadade fotleden i säsongsfinalen i bundesliga i lördags (Hoffenheim vann med 2-1).

Boxningsbasen vill leda olympierna

Sport En tredje kandidat till ordförandeposten i Internationella olympiska kommittén (IOK) har trätt fram. Det är taiwanesen Wu Ching-Kuo, ordförande i Internationella boxningsförbundet.

Diskbråck stoppar Sjödin

Sport Golfproffset Karin Sjödin fick diskbråck för en månad sedan. Hon har fortfarande ont och det kommer att dröja innan hon kan spela igen på USA-touren.

Klingberg väljer Frölunda före NHL

Sport Dallas vill att John Klingberg ansluter till dem redan till hösten. Men 20-åringen väljer att vara kvar i elitserien ett år till. Men SM-guldmedaljören lämnar Skellefteå och återvänder till Frölunda.

Coachen 2013

Våra lagbilder

Sport Här kan du kolla in mängder av lagbilder från barn- och ungdomslag runt om i länet här på Corren.se.

Stryktipset och V75

Sport Här hittar du senaste.
Stryktipset och V75-tipset
Peter Mildaeus fotbollsblogg
Senaste nytt | Mest läst | Kommenterat