Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraFredag 24 maj, Namnsdag: Ivan, Vanja
Sverige

Åklagare fryser pengar i Teliahärva

Telia Soneras affärspartner i Uzbekistan, det Gibraltarbaserade bolaget Takilant, har fått 30 miljoner dollar på ett konto i Nordea tagna i förvar.
-Jag anser att det handlar om brottsliga pengar, säger överåklagare Gunnar Stetler till TT.

Hans kollega på Riksenheten mot korruption, statsåklagare Berndt Berger, lämnade på måndagen in en framställan om kvarstad (förverkande) på 1,55 miljarder kronor.

Exempel på hur kvarstad fungerar: Vid en förskingring på 10 miljoner kronor hittar polisen 300 000 kronor hos den misstänkte. Då begär åklagaren kvarstad på 10 miljoner och uppger för tingsrätten att 300 000 kronor är tagna i förvar.

I fallet Takilant motsvarar beloppet 1,5 miljarder kronor den uppskattade utbetalningen i februari 2010 från Telia Sonera till Takilant för en 3 G-licens, och 30 miljoner dollar vad som faktiskt har hittats på Nordeakontot.

Det var banken själv, enligt svd.se, som reagerade efter att ha sett Uppdrag gransknings avslöjande om hur Telia Sonera köpte en 3G-licens av Takilant, företrätt av en ung kvinna i modebranschen med nära band till den uzbekiske diktatorn Islam Karimovs dotter.

Takilant öppnade det svenska kontot 2011 och har sedan dess gjort flera insättningar från den schweiziska banken Lombard Odler Darier Hentsch and Cie.

I framställan pekas två skäligen misstänkta personer ut som företrädare för Takilant. Dels den 29-åriga modekvinnan Gayane Avakyan, dels en 36-årig man, en av två uzbeker som i somras greps i Schweiz misstänkta för penningtvätt i samband med en stor ekobrottsutredning kring Karimovregimens affärer. Hans namn är tidigare inte kopplat till Takilant.

Båda är i Sverige misstänkta för grovt mutbrott eller medverkan till grovt mutbrott samt grovt penninghäleri, enligt åklagarens framställan.

-Vi kommenterar inte de här uppgifterna, säger Telia Soneras presschef Iréne Krohn till TT.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Mer från Sverige

Våldtäktsdömd beviljas resning i HD

Sverige Högsta domstolen (HD) har beviljat resning i ett mål där en man 2003 dömdes för att ha våldtagit sin minderåriga dotter. Han dömdes till 14 års fängelse och enligt hovrättens dom ska han ha våldtagit henne upp till 200 gånger under 1983-1990.

Tretton gripna i nattens oroligheter

Sverige Många bilbränder, anlagda eldsvådor, stenkastning och 13 gripna. Ändå blev den femte natten med upplopp i och kring Stockholm något mindre stökig än den föregående och inga människor skadades, enligt polisen.

Stök och bränder i Stockholm

Sverige Även i kväll rapporteras oroligheter från flera av Stockholms förorter. I Rinkeby brann tidigare i kväll en handfull bilar och vid 23-tiden brann polisstationen i Älvsjö. Flera skolbränder har också rapporterats.

Åldrig kvinna bunden vid rån

Sverige En 80-årig kvinna blev bunden när hon utsattes för ett rån i sin bostad i Lund. Hon hittades av en bekant på fredagsmorgonen och fördes till sjukhus.

Lamor vaktar fåren mot varg

Sverige De tre lamorna som på försök ska vakta får i Näsbyholm utanför skånska Skurup mot vargar - och hundar - är på plats. Tanken är att de 130 kilo tunga, spottande och sparkande kameldjuren ska skrämma i väg de fyrbenta angriparna.

Northland stoppar obligationsmål

Sverige Gruvbolaget Northland Resources, som driver gruvan utanför Pajala, har stoppat försöket att ta upp ett obligationslån på 335 miljoner dollar för att rädda den konkurshotade verksamheten.

Språkrör inledde MP-kongress

Sverige Språkröret Åsa Romson inledde Miljöpartiets kongressen i dag med ett tal där hon kritiserade regeringens arbetslinje och hävdade att den i sju år gått ut på att göra livet svårare för den som inte har något jobb. Hårdare krav i sjukförsäkringen och sänkt ersättning i a-kassan har haft samma syfte, enligt Romson.

Bodenmisstänkt har fått försvarare

Sverige Den man som är misstänkt för mord på den försvunna 20-åriga kvinnan i Boden har nu fått en offentlig försvarare.

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.