Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraFredag 24 maj, Namnsdag: Ivan, Vanja
Sverige

Åtal för mord på gängledare

Den 49-årige mannen pekas ut som ledargestalt i det kriminella mc-gänget Outlaws. Samma dag i mars som han skulle stått åtalad i en rättegång i Karlskrona hittades han skjuten på en grusväg utanför Ronneby. Nu åtalas tre män, 40, 27 och 26 år gamla för mordet. Rättegången inleds i morgon, under stort säkerhetspådrag i Helsingborgs tingsrätt.

De tre misstänkta åtalas för att tillsammans och i samråd ha berövat 49-åringen livet. I stämningsansökan skriver chefsåklagare Pernilla Åström att den yngste av de misstänkta, 26 år gammal, har skjutit 49-åringen med fem skott. Tre av skotten träffade i huvudet, ett i bålen och ett i vänster axel.

Fyra av skotten har varit direkt dödande. Enligt åklagaren har de tre misstänkta någon eller några veckor före dödsskotten träffats och planerat dådet.

Den 40-årige mannen lurade offret, som pekats ut som ledargestalt i det kriminella mc-gänget Outlaws, att följa med honom till den ensligt belägna skogsvägen i Bergasjömåla utanför Ronneby.

Den 27-årige mannen ska ha kört 26-åringen från Ronneby till Bergasjömåla, där 40-åringen och offret befann sig. 26-åringen har sedan skjutit de dödande skotten, innan 27-åringen skjutsade de båda andra från platsen.

Chefsåklagaren räknar med att rättegången kommer att ta åtta förhandlingsdagar. Av säkerhetsskäl hålls den i säkerhetssalen vid Helsingborgs tingsrätt.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Mer från Sverige

MP röstar oftast som S

Sverige Miljöpartiet röstar oftare med Socialdemokraterna än med de borgerliga. Inför partiets kongress på fredagen har Svenska Dagbladet gått igenom omröstningarna i riksdagen. Trots att MP stundtals flirtat med alliansen har partiet röstat som S i två tredjedelar av fallen.

Stök och bränder i Stockholm

Sverige Även i kväll rapporteras oroligheter från flera av Stockholms förorter. I Rinkeby brann tidigare i kväll en handfull bilar och vid 23-tiden brann polisstationen i Älvsjö. Flera skolbränder har också rapporterats.

Uppskattade hönor på äldreboende

Sverige Höns lyser upp tillvaron på ett äldreboende söder om Lidköping, skriver Nya Lidköpings-Tidningen.

Stören Sören glad som en lax

Sverige Stören Sören lever och frodas - i Bergeforsens laxodling i Timrå kommun, rapporterar Dagbladet. En fiskare fick upp honom i ett nät för 44 år sedan då den ryska stören hade förirrat sig in på svenska vatten. Nu är han en riktig bjässe med sina 150 centimeter och uppskattade 31 kilo.

En fastklämd under lastbil

Sverige En mekaniker klämdes fast i samband med en arbetsplatsolycka på ett företag i Kristinehamn på torsdagskvällen.

Medicinmiss åtgärdades av patient

Sverige Ett apotek i Malmö skickade ut fel medicin till två av sina kunder.

Alkomätare känner igen ansikten

Sverige Nu finns alkomätare som känner igen ansikten, rapporterar Metro. Apparaterna med ansiktsigenkänning är utrustade med en kamera som tar kort på personen som ska blåsa. Tekniken ska förhindra att fångar som har fotboja dricker alkohol eftersom de inte får dricka under tiden de avtjänar sitt straff. I dag kontrolleras detta genom besök från frivårdens personal men i år är ett tiotal apparater med den nya tekniken tänkta att tas i bruk.

Folket får säga sitt om vägtullar

Sverige Göteborgarna får säga sitt om stadens trängselskatt nästa år.

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.