En talande elefant kanske inte tillhör vanligheterna, men det är faktiskt vad Koshik är. Det kan dock vara svårt att förstå vad han säger - eftersom han bara pratar koreanska.
Det är den respektabla tidskriften Current Biology som berättar historien om den asiatiska elefanten Koshik som framlever sina dagar på Everland Zoo i Sydkorea.
Ett problem i sammanhanget är att elefanter saknar läppar, men Koshik har löst detta genom att han stoppar snabeln i munnen när han formar orden.
Ordförrådet är begränsat till fem ord, men enligt forskarna så lyckas Koshik att uttala dem tillräckligt bra för att folk ute på stan ska förstå vad som sägs på bandinspelningar av ljuden.
Genom att föra in snabeln kan Koshik säga "annyong" (hej), "anja" (sitt ner), "aniya" (nej), "nuo" (ligg ner) och "choah" (bra). Enligt de österrikiska forskarna finns det dock inget som tyder på att han förstår vad han säger.
Detta är inte första gången som det berättas om "talande" elefanter. Från Afrika finns exempel på elefanter som lyckats lära sig att imitera motorljud, men fenomenet har aldrig beskrivits vetenskapligt förut.
Koshik tros ha utvecklat sin förmåga under sin ensamma barndom. Under flera år var människor hans enda vänner.