Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraOnsdag 22 maj, Namnsdag: Hemming, Henning
Sverige

Fick hepatit C av donerat blod

En patient som tagit emot hepatit C-smittat donerat blod vid Sahlgrenska universitetssjukhuset i Göteborg har själv drabbats av sjukdomen.

Trots att blodet testades enligt Socialstyrelsens nationella rutiner slank en enhet med smittat blod igenom och användes vid en blodtransfusion under ett kirurgiskt ingrepp. På torsdagseftermiddagen visade det sig att patienten själv fått smittan, uppger lokala medier.

-Det är viktigt att framhålla att det inte finns någon spridning till andra patienter. Det rör sig om en enda enhet och en patient som fått denna enhet, vilket förstås är oerhört beklagligt, sade Mats Tullberg, chefläkare vid Sahlgrenska universitetssjukhuset, innan han fått reda på provsvaren.

Tester visade först att blodet var friskt, och blodgivaren kände förmodligen inte till att han var hepatit C-smittad. Troligen befann sig blodgivaren i den fas, den så kallade fönsterperioden, där det finns en risk för att rutintester inte fångar upp smittan. Att smittat blod går ut till vårdenheter är dock mycket ovanligt.

-Mig veterligen är det inte känt att det här har hänt tidigare på detta sätt - i varje fall inte hos oss, säger Tullberg.

Händelsen kommer att lex Maria-anmälas och orsaken till det inträffade utreds.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Mer från Sverige

Nya fynd av kroppsdelar i Boden

Sverige Nya fynd av kroppsdelar gjordes i Boden i dag i närheten av det hus där delar tidigare hittats.

Nya bilbränder på flera platser

Sverige Ännu en natt har bilar brunnit och fönster krossats i förorterna väster och söder om Stockholm.

Tre anhållna för mord

Sverige En svårt skadad man hittades natten till onsdagen i ett trapphus i Hökarängen i södra Stockholm. Han avled senare på sjukhus.

Budfirma rånades i Stockholm

Sverige Personal från en budfirma rånades på Södermalm i Stockholm på onsdagseftermiddagen. Två maskerade män hotade dem med ett pistolliknande föremål och kom över en säck med okänt innehåll.

Skottskadad sköt sig själv i benet

Sverige En 24-årig man uppsökte akuten i Malmö med en skottskada i benet - nu berättar han för polisen att han skjutit sig själv. Polisen tror att skjutningen på tisdagskvällen var en uppgörelse mellan kriminella, skriver lokala medier. Den skadade mannen är fåordig om händelsen vid Krokbäcksparken och polisen har därför svårt att komma vidare i utredningen.

Steriliseringskrav tas bort

Sverige Steriliseringskravet på de som juridiskt vill ändra kön tas bort den 1 juli 2013. Riksdagsmajoriteten bakom beslutet anser att kravet strider mot internationella konventioner om mänskliga rättigheter.

Subventionerad vård till papperslösa

Sverige Personer som vistas i Sverige utan tillstånd, så kallade papperslösa, får från första juli samma rätt till subventionerad sjukvård som asylsökande, enligt ett riksdagsbeslut på onsdagen. Det innebär, för vuxna, vård som inte kan anstå, inklusive tandvård, mödrahälsovård och vård vid abort. Papperslösa barn ska erbjudas samma vård som bosatta i länet och asylsökande barn. Sverigedemokraterna (SD) röstade emot. SD-ledamoten Björn Söder var i debatten kritisk till att de som vistas illegalt i Sverige får betala lägre patientavgifter än andra.

Mangs överklagar livstidsdom till HD

Sverige Livstidsdömde Peter Mangs i Malmö överklagar sin dom till Högsta domstolen (HD). Hovrätten över Skåne och Blekinge mottog överklagandet på onsdagseftermiddagen.

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.