En man sköts till döds med flera skott på Nynäsvägen i Enskede söder om Stockholm sent på onsdagskvällen.
Mannen, som ännu inte är identifierad, hade precis klivit ur bilen på en grusad parkering när de båda gärningsmännen dök upp på moped.
-Den ena kliver av mopeden och går fram till offret och skjuter honom med flera skott, medan den andra sitter kvar. Sedan försvinner båda därifrån på mopeden, säger Lars Burman, stationsbefäl vid Söderortspolisen.
En moped som brunnit hittades senare på Skrinvägen i Gubbängen.-Gärningsmännen har bytt till en bil som hittats i Rågsved, säger Lars Burman.
Han säger att polisen har en uppfattning om vem offret kan vara, men poängterar att identiteten inte är fastställd. Motivet är inte heller klarlagt.
Det finns en hel del vittnen till dådet och man arbetar nu med att gå igenom materialet och sammanställa vittnesmålen.
-Det är mycket folk som jobbar på stationen och många som är ute på fältet. Jag kan inte säga hur många, men vi söker brett, säger Lars Burman.