Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraTorsdag 23 maj, Namnsdag: Desideria, Desirée
Sverige
Laddar...

Kvinnor som fimpar vinner tio år

Kvinnor som slutar röka i tid förlänger sitt liv med tio år eller mer, enligt en brittisk studie.

Det visar en brittisk studie där 1,3 miljoner kvinnor ingår och som presenteras i tidskriften Lancet. Kvinnorna rekryterades till studien mellan 1996 och 2001. De var då mellan 50 och 65 år gamla. Deltagarna följdes sedan i snitt tolv år.

Till en början var 20 procent av kvinnorna rökare, 28 procent var före detta rökare och 52 procent hade aldrig rökt.

Efter tre år var risken att dö de närmaste nio åren för en kvinna som fortfarande rökte nästan tre gånger högre jämfört med icke-rökarna.

Detta innebär, enligt forskarna vid Oxford University, att två tredjedelar av alla dödsfall bland rökare i 50-, 60- och 70-årsåldern orsakas av rökning. Studien visar också att kvinnliga rökare förlorar i snitt tio år av sitt liv.

Huvudfyndet, säger forskarna, är att rökning är farligare än vad man hittills trott, samtidigt som fördelarna med att sluta är större.

-Om kvinnor röker som män, dör de som män. Men oavsett om de är män eller kvinnor; rökare som slutar innan de blir medelålders vinner i snitt tio år av sitt liv, säger en av författarna, professor Richard Peto.

Enligt Hans Gilljam, professor i tobaksprevention vid Karolinska institutet, har samma resultat setts för männen. De som fimpar för gott tjänar runt tio år.

-Men de studier som gjorts har mest handlat om männen, eftersom kvinnorna började röka senare.

Den brittiska studien gjordes för att hedra att det var 100 år sedan Sir Richard Doll föddes, en av de första som upptäckte att rökning orsakar lungcancer.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Mer från Sverige

Man anhållen misstänkt för Bodenmord

Sverige En man har anhållits skäligen misstänkt för inblandning i mordet på en 20-årig kvinna i Boden. Enligt åklagaren som nu leder förundersökningen har mannen hörts och förnekar brott.

En gripen misstänkt för Bodenmord

Sverige En person har gripits skäligen misstänkt för inblandning i mordet på en 20-årig kvinna i Boden, uppger polisen för TT.

En gripen misstänkt för Bodenmord

Sverige En person har gripits misstänkt för inblandning i mordet på en 20-årig kvinna i Boden, uppger polisen för TT.

Sex partier överens om friskolorna

Sverige De fyra Allianspartierna, Socialdemokraterna och Miljöpartiet har nått en uppgörelse om friskolorna efter långa förhandlingar. De sex partierna i friskolekommittén är överens på tio punkter. Bland annat ska Skolinspektionen kunna tvinga friskolor att anställa fler lärare.

Ännu en natt med bränder och stenar

Sverige En storbrand i en restaurang i Skogås söder om Stockholm rasade till klockan fyra på torsdagsmorgonen.

Två anhållna för rån mot matbutik

Sverige Två män anhölls på torsdagseftermiddagen misstänkta för rånet mot en Lidl-butik i Borås på onsdagskvällen, skriver bt.se. Det rörde sig om ett väpnat rån, där två gärningsmän kom in i butiken, tryckte en pistol mot huvudet på en manlig anställd och även riktade ett slag mot hans huvud.

Ingen gripen för rån mot guldaffär

Sverige Ännu är ingen gripen för rånet mot en guldsmedsbutik i Eskilstuna på torsdagsförmiddagen. Två maskerade män beväpnade med ett pistolliknande föremål och yxa slog sönder montrar i butiken, rafsade åt sig föremål och försvann i en silverfärgad personbil som senare hittades vid en park i staden.

Tre skadade i allvarlig krock

Sverige Tre personer skadades, varav två mycket allvarligt, i en trafikolycka i Angered i norra Göteborg vid 16-tiden på torsdagen.

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.