Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraOnsdag 19 juni, Namnsdag: Germund, Görel
Sverige

Saltlakritsen räddad

Svenskarna får ha kvar sitt saltlakrits även i framtiden. Detta sedan flera EU-länder backat från förslaget om att kraftigt sänka gränsen för hur mycket salmiak som tillåts i lakrits, skriver Livsmedelsföretagen i ett pressmeddelande.

Det var i våras som det kom ett förslag i EU om att sänka högsta tillåtna mängd salmiak (ammoniumklorid) i lakrits till tre gram per kilo. Saltlakrits innehåller ungefär 70 gram per kilo, och skulle därför förbjudas om förslaget blev verklighet.

Livsmedelsföretagen, godistillverkare och branschorganisationer i Norden har protesterat mot förslaget eftersom mängden saltlakrits man får i sig är så liten att den inte anses utgöra någon hälsofara.

Nu har det gett resultat; saltlakritsen undantas från salmiak-begränsningarna.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Mer från Sverige

100 000 resenärer berörs av strejken

Sverige Nu har busstrejken brutit ut. Vid midnatt gick 1 400 bussförare och annan personal ut i strejk.

Nu ska surrogatmödraskap utredas

Sverige Regeringen vill utreda frågan om surrogatmödraskap utan vinstintresse bör tillåtas i Sverige eller inte. Utredaren ska även föreslå vem som ska få bli förälder på det sättet, om det behövs en speciell lämplighetsprövning och vad som händer om surrogatmamman eller föräldrarna ångrar sig.

Strejken har brutit ut

Sverige Nu har busstrejken brutit ut. Vid midnatt gick 1 400 bussförare och annan personal ut i strejk. I stort sett all busstrafik i Stockholms innerstad, Södertälje, Solna/Sundbyberg, Sollentuna och Umeå ställs in.

Man gripen för mord i Töreboda

Sverige Poliser grep en man i Töreboda i natt. Han är misstänkt för mord alternativt dråp på en man som sent i går kväll hittades död med skador på kroppen i ett buskage i tätortens centrum.

Martina Granström slutar simma

Sverige 22-åriga simmaren Martina Granström, som blev tia på 200 meter fjäril vid London-OS, slutar simma efter SM i Halmstad i början av juli, rapporterar Jönköpings-Posten.

Regeringen vill utreda tv-licensen

Sverige Förändrade medievanor och ny teknik gör att regeringen vill att en särskild utredning ska analysera olika avgiftsmodeller för framtidens public service inom tv och radio. Men den föreslår att dagens avgiftssystem behålls till 2020.

En av tre sms:ar vid ratten

Sverige Över hälften som tillfrågats uppger enligt en ny TNS Sifo-undersökning att de kört för fort senaste året. Nästan lika många uppger att de pratar i mobilen när de kör, och nästan en av tre att de sms:at vid ratten, skriver Dagens Nyheter.

Expolitiker åtalas för bedrägeri

Sverige Snart åtalas en bedrägerimisstänkt före detta moderat landstingspolitiker från Värmland som i mars greps av thailändsk polis, rapporterar Värmlands Folkblad.

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.