Efter två års moget övervägande ska nu regeringen utreda kommunaliseringens effekter för skolan. Utredaren blir professor emeritus i statskunskap, Leif Lewin. Han var fram till 2008 professor vid Uppsala universitet.
Han har nu fram till den 15 januari 2014 på sig att utreda effekterna av skolans kommunalisering.
Utvärderingen utlovades redan före valet 2010, men därifrån till ett eventuellt förslag om att göra skolan statlig igen är steget långt. Folkpartiet är ensamt i regeringen för en sådan väg.
Både Skolverket och Skolinspektionen har pekat på kommunernas varierande förmåga att sköta sina skolor.
"Det här är fantastiskt. Det är en stor seger för Lärarnas Riksförbunds kamp för en vettig utvärdering av konsekvenserna av kommunaliseringen" skriver Lärarnas Riksförbunds ordförande Metta Fjelkner i ett pressmeddelande.
Utredaren Leif Lewin ska analysera kommunaliseringens effekter på flera plan. Hur studieresultaten påverkats är en given punkt, men han ska även fördjupa sig i hur läraryrkets status, skolpersonalens arbetsuppgifter och likvärdigheten påverkats. Däremot ska han inte lämna förslag på organisatoriska förändringar. Med andra ord: Leif Lewin ska inte skissa på ett eventuellt förstatligande av skolan, eller ett ökat statligt grepp om de kommunala skolorna.
På frågan varför det dröjt fram till nu innan utvärderingen sjösätts svarade Björklund att löftet var en utredning "under mandatperioden", och att departementets utredningsresurser måste disponeras över tid.
-I och med det varit så stora skolreformer att implementera under de första åren har denna utredning fått skjutas fram något, sade Björklund på pressträffen.