Analys av svenskmärkta jordgubbar har gett Jordbruksverket bevis för det man redan misstänkt: Bland gubbarna finns bär som odlats på helt annat håll. Någonstans i Östeuropa, närmare bestämt.
I två av åtta undersökta jordgubbslådor från olika bärföretag fick de tyska analytikerna det svart på vitt : De svenskmärkta bären är inte alls svenska. Utan östeuropeiska, visade det sig.
-De är ompackade men deklarerade som svenska jordgubbar, säger Waldemar Ibron, inspektör vid Jordbruksverkets växtkontrollenhet.
Vilka företag det är som falskskyltat sina bär vill han inte säga. Men det handlar inte om några större, välrenommerade handlare. Att bara ha gjort åtta analyser kan te sig rätt lite. Men, säger inspektören, dels är analyserna dyra. Dels finns det fall där mer oskyldigt slarv ligger bakom felmärkningen. Då vill Jordbruksverket inte "sätta dit" någon i onödan. Men för de två avslöjade bärföretagen kan det bli rättsliga efterspel. Myndighetens jurister samlar nu bevis, och tittar på vilka åtgärder som kan sättas in.
-Kanske det börjar med vite. Det är inte omöjligt att det blir en sak för polisen, men det kan jag inte säga något om i dag, säger Waldemar Ibron.