Nedan följer en genomgång av all sevärt Östergötland har att bjuda på.
Rejmyre glasbruk. Ett av våra äldsta glasbruk ligger märkligt nog inte i småländska glasriket utan i Östergötland. Det var Kolmårdens väldiga skogar, och därmed tillgången till billigt bränsle, som år 1810 fick jägmästare Johan Jakob Graver och friherre Mattias Alexander von Ungern Sternberg att anlägga ett glasbruk i
Bruksmiljö. I Östergötlands nordligaste kommun grundlades en gång Sveriges moderna industri. Här byggdes på 1600-talet kanoner av högsta kvalité som var eftertraktade världen över.
Gamla Linköping. Hur var det att leva i en småstad för hundra år sedan? I Gamla Linköping kan du göra en resa bakåt i tiden och med alla sinnen leva dig in i gångna tider. Öppet året runt, med marknader och aktiviteter som följer årstiderna.
Friluftsmuseet Gamla Linköping (Linköping kommuns webbplats)
Flygvapenmuseum. Ett modernt kulturhistoriskt museum med uppgift att bevara och visa föremål och att sprida kunskap om det svenska militärflygets historia.
Bergs slussar. I Bergs berömda slusstrappa, Carl Johans slussar, med sju sammankopplade slussar, lyfts eller sänks båtarna inte mindre än 18,8 meter för att överbrygga nivåskillnaden till sjön Roxen.
Göta kanal är ett av de största byggnadsprojekt som någonsin genomförts i Sverige. Totalt 190 km lång och med 58 slussar sträcker sig kanalen från Sjötorp vid Vänern till Mem vid Östersjön.
Vreta klosterkyrka är en av Sveriges mest intressanta medeltida kyrkor. Den uppfördes under 1100-talet. I anslutning till kyrkan finns ruinerna efter Sveriges äldsta nunnekloster, som grundades i början av 1100-talet och kom att tillhöra cisterciensorden.
Medevi Brunn. Urban Hjärne ombads av ägaren Gustaf Soop att analysera vattnet i Medevi. Den 25 juli 1678 var första gången det skedde. Efter det startade historien om brunnen, adeln möttes för att dricka brunn, spatsera, kurtisera och konversera.
Övralid var författaren Verner von Heidenstams sista hem. Det klassiskt stilrena huset byggdes efter författarens egna ritningar i sluttningen ovanför Vätterns strand.
Motormuseum. Med 2000 kvadratmeter utställningsyta kan Motala motormuseum erbjuda en härlig utställning med mycket i sin rätta miljö.
Rundradiomuseum. De två höga radiotornen syns på långt håll och har blivit symboler för Motala. Det var här, i radiostationen från 1927, som de första svenska publika radiosändningarna inleddes. Radiostationen i Motala är världsunik i sitt slag, då den på sin tid var Europas starkaste.
Kolmården. I skogarna utanför Norrköping finns vilda djur från hela världen. Kolmården är Nordens största djurpark.
Hällristningar. I Norrköping finns ett av landets största och förnämsta hällristningsområden. Hällristningarna ligger främst koncentrerade till stadens västra utkant.
Löfstad slott har en omfattande konstsamling. Här finns över 400 konstverk, såväl målningar som tapeter, av vilka några är från 1600-talet.
Stegeborgs slottsruin ligger naturskönt belägen på en liten ö i Slätbaken nära inloppet till Göta kanal. Borgens äldsta del är från 1200-talet. Stegeborg var under medeltiden en av Sveriges viktigaste fästen.
Klosterområde. 1384 invigdes Vadstena kloster, ett dubbelkloster för både munkar och nunnor. De hade åtskilda boningshus och i mitten av klosterområdet låg den gemensam kyrkan.
Leksaksmuseum. Här finns såväl dockor och dockvagnar som som leksaksbilar.
Smedstorps dubbelgård. Ett levande museum som följer tiden. Smedstorp ger oss kunskap om ett annat sätt att leva, utformat under hundratals år av anpassning till landskapet och dess karga levnadsvillkor. Här kan du möta både dagens jordbrukare och hans familj och flydda tiders åbor, genom föremål, byggnader och arbetsmetoder.
Solkanonen finns i ett torn byggt i mitten av 1800-talet och ingick som en del i herrgården Adelsnäs engelska park.
Tåkern rankas som Nordeuropas förnämsta fågelsjö. Omgivningarna hyser också en fin flora med många orkidéer. Det finns fyra besöksområden vid sjön med fågeltorn och vandringsleder.
Klosterruin. Alvastra kloster grundades 1143 av franska munkar som tillhörde den mäktiga cisterciensorden. Från Clairvaux i Frankrike till svenska Östergötland förde de med sig moderna metoder för administration, teknik och byggnadskonst. I dag är Alvastra kloster en del av det östgötska kulturlandskapet och öppet för besök i munkarnas medeltida spår.
Rökstenen är en våra märkligaste runstenar. Den restes under 800-talet av en man som hette Varin för att hedra sin döde sons minne. Stenen står numera vid Röks kyrka på Östgötaslätten nära sin ursprungliga plats.
På Omberg finns en värdefull natur och en fantastisk artrikedom. Några av de mest värdefulla naturområdena på Omberg är skyddade som naturreservat, biotopskyddsområden och natura 2000-område. Dessa platser är fina besöksområden.