Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraOnsdag 22 maj, Namnsdag: Hemming, Henning
Världen
Laddar...

Första ronden till Romney

Mitt Romney lyckades blåsa nytt liv i sin valkampanj och tvingade president Barack Obama på defensiven i de två kandidaternas första valduell inför det amerikanska presidentvalet.

Efter månader av kampanjarbete var det natten till torsdagen svensk tid äntligen dags för de båda amerikanska presidentkandidaterna att mötas ansikte mot ansikte. Under den 90 minuter långa debatten i Denver, Colorado, var det ekonomin, jobben och välfärden som dominerade.

Romney siktade in sig på hög arbetslöshet och dåliga statsfinanser.

-Jag är bekymrad över att den väg vi slagit in på inte varit framgångsrik, sade den republikanske kandidaten.

Obama anklagade i sin tur Romney för en orättvis skattepolitik som hotar att ytterligare höja landets väldiga budgetunderskott.

-Allt han säger om min skatteplan är fel. Min skatteplan bygger inte på budgetunderskottet, försvarade sig Romney.

Artig ton

Han anklagade i sin tur Obama för att inte ha uppfyllt löften om att balansera budgeten.

-Presidenten sade att han ville halvera underskottet, tyvärr lyckades han dubblera det, sade Romney.

Tonen var artig, argumenten faktaspäckade, personangreppen lyste med sin frånvaro och avsaknaden av applåder och bifall gjorde debatten till en ganska stillsam föreställning. Efteråt verkade många bedömare ense om att Romney gjorde det starkaste intrycket.

Även Obamaanhängaren Eric Sundström, USA-kännare och chefredaktör för nättidningen Dagens Arena, tycker att Mitt Romney hade en bättre kväll än Barack Obama.

-Han gjorde en bra debatt utifrån det man bedömer ytligt, det vill säga framträdande, hur han såg ut och hur han lyckades stå på scenen tillsammans med presidenten.

Undvika misstag

Att tonen var återhållsam överraskade inte Eric Sundström.

-Jag vet att Mitt Romney är en bra debattör och att Obamas roll är att spela presidentlik och undvika misstag. Obama var ofta väldigt detaljrik och det fanns väldigt mycket substans i det han säger.
-Jag tror att Obama medvetet valde att försöka få debatten att bli en tråkig, oavgjord historia som inte ska spela så stor roll.

Statsvetaren Frida Stranne vid Högskolan i Halmstad, hade väntat sig lite skarpare tonläge i debatten.

-Jag trodde att de tydligare skulle försöka framhäva skillnaderna, kanske gå lite mer till angrepp. Det kändes framför allt för Obamas del ganska defensivt.

Hon påpekar att Mitt Romney hade ett sämre utgångsläge inför debatten.

-Det var oerhört viktigt för honom att ange en ny ton och jag tyckte att han lyckades förvalta det. Han hade en mer avslappnad attityd och han hade en tydligare framtoning än han haft innan.
-Jag tycker nog att Romney gjorde ett starkare intryck.

Det tyckte även 430 tv-tittare som CNN tillfrågat. 67 procent ansåg att Romney segrade medan 25 procent ansåg att president Obama gjorde bäst ifrån sig.

 

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Mer från Världen

Spektakulärt mord i London

Världen En man dödades på onsdagen i sydöstra London i vad som brittiska medier beskriver som ett möjligt terrordåd.

Man förhörd om dådet i Boston dödad

Världen Polis i Orlando i den amerikanska delstaten Florida har skjutit en man som misstänktes ha haft kopplingar till Tamerlan Tsarnajev som låg bakom terrorbombningarna i Boston. En talesperson för den federala polisen FBI sade på onsdagen att mannen dödades av polis när den "genomförde ett officiellt uppdrag."

Kritik mot USA:s drönare i Pakistan

Världen De amerikanska drönarattackerna i Pakistans klanområden är ett ineffektivt sätt att bekämpa extremister, hävdar tankesmedjan International Crisis Group i en rapport, där Obamaadministrationen får hård kritik för att inte öppet redovisa fakta om attackerna.

Röster höjs för skärpt säkerhet

Världen Röster höjs för ökad säkerhet efter den dödliga tornado som drog fram och ödelade delar av staden Moore i USA. En ny lag med krav på skyddsrum i nybyggda hus kan bli följden.

Skatteflykt på modet i Bryssel

Världen Det rör sig framåt på riktigt, tycker EU om kampen mot skatteflykt. Senast vid årsskiftet är tanken att alla länder ska ha anslutit sig till det automatiska överlämnandet av kontoinformation.

Iran ökar urananrikning

Världen Iran fortsätter att installera fler moderna centrifuger för urananrikning vid sin anläggning i Natanz, enligt FN:s atomenergiorgan IAEA. Iran planerar att skaffa 3 000 centrifuger vid Natanz och har nu nästan 700 av den nya generationens centrifuger.

Besöksförbud utvidgas i EU

Världen Från 2015 ska det räcka med en enkelt ifylld blankett för att få nationellt utfärdade besöksförbud att gälla även i övriga EU-länder.

Afghantolkar kan få dansk asyl

Världen Inte alla, men några av de afghanska tolkar som arbetat åt danska styrkor kan få asyl i Danmark. Det är innebörden av onsdagens besked från den danske försvarsministern Nick Haekkerup. Totalt berörs 200 personer. De ska få hjälp och stöd på plats men kan, efter individuell prövning, även få asyl. Beskedet kommer efter uppgifter om ett brittiskt beslut att låta 600 afghanska tolkar få flytta till Storbritannien med sina familjer för en tid av fem år. Medan Sverige avvaktat, men antytt att man inte har vill ge afghantolkar någon positiv särbehandling i asylfrågor, så har Norge beslutat ge asyl till ett 20-tal tolkar som arbetat i norsk uniform vid fronten.

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.