Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraSöndag 19 maj, Namnsdag: Maj, Majken
Världen

Minst 30 barn offer i båtolycka

En båt som fraktade flyktingar på väg mot Europa har sjunkit utanför Turkiets västra kust. Över hälften av de 58 migranter som omkom när båten förliste är barn, säger den turkiske guvernören Tahsin Kurtbeyoglu till Reuters.

Kurtbeyoglu är guvernör i kustområdet Menderes i den västliga Izmir-provinsen. Han säger att 31 av dödsoffren är barn, däribland tre spädbarn.

Enligt guvernören var de flesta av migranterna palestinier, medan tv-kanalen NTV uppger att de överlevande hemmahörande i bland annat Irak och Syrien.

Båten gick på grund efter att ha lämnat Ahmetbeyli i västra Turkiet. Det är inte klarlagt vart båten var på väg, men det är en vanligt att migranter smugglas till Grekland och därmed EU på Egeiska havet.

Totalt 46 personer kunde räddas ur vattnet. Det totala antalet ombordvarande uppskattas till drygt 100 personer, sade Ardahan Totuk, guvernör i Izmir-provinsen, till nyhetsbyrån Anadolu.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Mer från Världen

50-tal skadade i bilolycka

Världen Över 50 personer skadades när en bil körde rakt in i bland åskådare under en parad i staden Damascus i Virginia, rapporterar amerikanska medier. Många besökare under Trail Days - en festival som pågår under flera dagar med uppvisningar, utställningar, musikuppträdanden och mycket annat - blev också chockade när olyckan inträffade.

Tiotusentals demonstrerade i Rom

Världen Tiotusentals människor anslöt sig på lördagen till en facklig demonstration i Rom, och protesterade mot den nya koalitionsregeringens åtstramningar på grund av recessionen. Enligt metallarbetarnas fack var demonstrationen för "rätten till arbete, utbildning och hälso- och sjukvård".

Utegångsförbud i rebellfäste

Världen Nigeriansk militär införde på lördagen utegångsförbud i ett dygn i delar av staden Maiduguri i nordost, medan offensiven mot islamistsekten Boko Haram fortsatte. Maiduguri är fäste för Boko Haram.

Pentagon tar itu med sextrakasserier

Världen Fallen av sexuella trakasserier inom USA:s militär ökar stort - från 19 000 rapporterade fall år 2011 till 26 000 under 2012. Efter påtryckningar från president Barack Obama lovar nu försvarsminister Chuck Hagel att ta i med hårdhandskarna mot fenomenet.

Frankrike 14:e landet med gaybröllop

Världen I dag meddelade Frankrikes regering att man nu ger enkönade par rätt att ingå äktenskap och prövas som adoptivföräldrar.

Nordkorea testsköt robotar

Världen Nordkorea avfyrade under lördagen tre kortdistansrobotar ut i havet vid Koreahalvöns ostkust, meddelar Sydkoreas försvarsdepartement.

Rekordmeteorit slog ned på månen

Världen Blinkade månen till den 17 mars? Ja, Nasa i USA bekräftar nu ett meteoritnedslag så stort att det kan ha setts med blotta ögat från jorden.

Laglig marijuana kan övervägas

Världen Legalisera marijuana, minska straffen för annan droganvändning och satsa på rehabilitering.

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.