Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraLördag 25 maj, Namnsdag: Urban
Världen
Vattnet översvämmar bygget vid Ground Zero i New York.
Foto: Scanpix/AP Photo/John Minchillo
Laddar...

"Oöverskådliga" skador efter Sandy

Stora områden i östra USA ligger under vatten efter stormen Sandy. Många miljoner berörs och Manhattans tunnelbana och vägtunnlar är översvämmade.
-Skadorna kommer att bli närmast oöverskådliga, säger New Jersey-guvernören Chris Christie.

Monsterstormen Sandy, en av de värsta som drabbat USA, har orsakat översvämningar på stora delar av den tätbefolkade östkusten.

President Barack Obama har beslutat att situationen i delstaten New York ska klassificeras som en katastrof. Det innebär att situationen är alltför omfattande för att delstaten ska klara av den på egen hand och att betydande ekonomisk hjälp kan ges från den federala regeringen till såväl den privata som den offentliga sektorn.

Enligt New Jerseys guvernör Chris Christie är förödelsen vid kusten "något av det värsta han sett någonsin".

-Skadorna kommer att bli närmast oöverskådliga. Vi kommer ta emot betydande federal stöd, säger Christie till NBC News.

Södra New Jersey fick den hårdaste smällen när stormen drog in, med vindhastigheter på runt 36 meter per sekund. Flodvågorna som piskades upp sammanföll med stigande tidvatten och hällregn. Resultatet blev stora översvämningar på många håll längs kusten.

En svag lukt av bränt kan kännas på New Yorks vattenfyllda gator från de spridda bränder som uppstått efter kortslutningar i det lamslagna elnätet.

Södra Manhattan täcktes snabbt av vatten när stormen drog in. I Battery Park, på sydspetsen, steg vattennivån med 4,2 meter och vatten rasade ner i Battery-tunneln, som förbinder södra Manhattan och Long Island. Sju av tunnlarna i New Yorks tunnelbanesystem har också översvämmats.

-New Yorks tunnelbanesystem i city är 108 år gammalt men det har aldrig tidigare stått inför en så omfattande katastrof som den vi upplevde i går, säger Joseph Lhota, ordförande för stadens transportmyndighet MTA.

Förutom tunnelbanetunnlarna har även sex bussgarage översvämmats.

-Orkanen Sandy förstörde hela vårt transportsystem, i varje stadsdel och kommun i regionen. Den har fällt träd, slagit ut elen och översvämmat tunnlar, järnvägsgårdar och bussdepåer, säger Lhota.

President Barack Obama säger att det kommer att ta flera dagar innan ström och kollektivtrafik börjar fungera helt och hållet.

-Många räddningsteam kommer inte att kunna börja återställa elen förrän vindarna avtar i styrka, sade presidenten enligt New York Times.

Vattenmassor har brutit igenom en flodvall i norra New Jersey, rapporterar AFP. Räddningsteam har gett sig ut i räddningsbåtar för att hjälpa nödställda. Tre städer, Moonachie, Little Ferry och Carlstadt, har blivit mycket illa åtgångna, säger kommunchefen Jeanne Baratta till Reuters.

Polischefen Ralph Verdi säger till CNN att vattnet stigit nästan två meter i några områden. Omkring 2 000 människor berörs där.

En kraftig brand sprider sig vid Breezy Point på Rockaway Beach, en halvö som sträcker sig ut nedanför stadsdelen Brooklyn. Branden har redan förstört över 50 hem och fler än 200 brandmän tampas fortfarande med de vilda lågorna, rapporterar CNN. Arbetet försvåras av vattenmassorna.

På Staten Island, Rockaway Beach och Coney Island har räddningsoperationer inletts sedan boende ignorerat evakueringsorder. Flera av husen är fyllda med vatten upp till taket.

På grund av det kollapsade elnätet har människor svårt att få information om hur hårt orkanvindarna slagit. Men minst 14 människor har hittills mist livet till följd av stormen. Över sju miljoner människor och företag på östkusten har blivit strömlösa, enligt Reuters sammanställning.

New Jerseys guvernör Chris Christie kritiserade borgmästaren i Atlantic City, som nåddes först av stormen, för att inte ha beordrat evakueringar.

Det råder ännu stormvarning över stora delar av Atlantkusten och Sandy väntas släppa nästan en meter snö över västra Virginia. Över en miljon människor i tolv delstater har beordrats att lämna sina hem.

Nerfallna elledningar utgjorde en stor fara efter blåsten och översvämningarna. En av dem som miste livet var en kvinna i New York-stadsdelen Queens som steg i en vattenpöl som blivit strömförande, rapporterar Reuters.

Tiotusentals New York-bor struntade i evakueringsordern. Bilar sågs flyta på flera gator på Manhattan och längs med Long Beach drev bilar omkring i vattnet.

Området kring en byggarbetsplats nära Central Park på Manhattan utrymdes, sedan toppen av en byggkran rasat och hängde hotfullt löst vid 90-våningsbygget. Gatorna runt omkring stängdes av och 300 lägenheter i tre byggnader utrymdes.

I New York med omnejd finns mellan 20 000 och 30 000 svenskar, enligt UD. Det finns inga uppgifter om att någon skulle ha skadats.

Tidigt i morse tog SAS beslutet att åter börja flyga till Washington. Men flygningarna till och från New York är fortsatt inställda under dagen. Det rör sig om en avgång från Köpenhamn och en från Stockholm. Totalt drabbas runt 900 passagerare, inklusive de som skulle ha rest från New York till Norden.

-Vi kommer ta beslut sent i kväll om hur vi kommer att göra i morgon, säger Malin Selander, pressansvarig på SAS.

Över 13 000 flygningar har ställts in på grund av ovädret. Börsen på Wall Street är stängd både måndag och tisdag, liksom skolor och många myndigheter.

Ovädret blåste också av valrörelsen, bara en vecka före presidentvalet. Både president Barack Obama och hans republikanske utmanare Mitt Romney ställde in kampanjmöten för att visa att de tar naturkatastrofen på största allvar. Ingen har glömt orkanen Katrinas förödande inverkan på George W Bushs popularitet.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Mer från Världen

Gripna vid prideförsök i Moskva

Världen Ett 30-tal personer greps när gayaktivister på lördagen återigen försökte bryta mot Moskvas förbud mot prideevenemang. Bland de gripna fanns prideorganisatören Nikolaj Aleksejev.

Pridemarsch trots förbud i Kiev

Världen Ett hundratal gayaktivister trotsade på lördagen ett demonstrationsförbud i Kiev, och kunde genomföra Ukrainas första pridemarsch.

Exploderande skolbuss dödade elever

Världen Minst 17 barn omkom när deras gasdrivna skolbuss på lördagen exploderade i utkanten av Gujrat i Pakistan, rapporterar medier i Islamabad.

Antalet hemlösa i Danmark växer

Världen På två år har antalet hemlösa i Danmark ökat från 5 300 till knappt 6 000. Detta trots att en halv miljard danska kronor satsats de senaste fyra åren på ett projekt för att hjälpa hemlösa att få bostäder.

Domare: Sheriff kränkte rättigheter

Världen En sheriff i delstaten Arizona har fällts för att ha brutit mot de medborgerliga rättigheterna sedan han gripit spanskspråkiga människor i jakt på papperslösa.

Lagarde får status som vittne

Världen En fransk domstol beslutade på fredagen att ingen formell utredning ska inledas mot IMF-chefen Christine Lagarde, med anledning av de korruptionsmisstankar som riktats mot henne.

Brittisk djurskötare dödad av tiger

Världen En djurskötare har dödats av en tiger i en djurpark i Cumbria, i nordvästra England, rapporterar BBC. Den 24-åriga kvinnan fördes svårt skadad till sjukhus på fredagen och avled senare.

Hizbollah fortsätter strida i Syrien

Världen Ledaren för Hizbollah i Libanon Hassan Nasrallah säger att hans militanta shiamuslimska rörelse ska delta i kriget i Syrien "till vägens slut" för att föra president Bashar al-Assad till seger.

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.