Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraMåndag 20 maj, Namnsdag: Karolina, Carola
Världen

Rättegång i Bangkok skjuts upp

Rättegången mot den gripne svensk-libanesen i Bangkok i Thailand har skjutits upp i två veckor. Den 14 augusti tar processen mot den 47-årige mannen - som misstänks för förberedelse till attentat - vid på nytt.
-Rättegången återupptogs den 30 juli då åklagarsidan lämnade in en lista på vittnen, men eftersom försvarssidan inte haft tillgång till denna lista begärde man att skjuta upp förhören, säger Anna Backlund på UD:s presstjänst. Hon uppger att mannen under omständigheterna mår bra och att han "behandlas väl".

Mannen greps i Thailand den 12 januari. Han misstänks för att ha förberett attentat genom att ha införskaffat tonvis med gödsel som kan användas för bombtillverkning. Han åtalas inte för terrorbrott, utan för "olagligt innehav av krigsmateriel". Det brottet kan ge fem års fängelse.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Mer från Världen

Cameron riskerar bakslag

Världen Storbritanniens hårt pressade konservative premiärminister David Cameron riskerar ytterligare bakslag på måndagen. Parlamentet inleder då en debatt om ett förslag att legalisera enkönade äktenskap.

Tornador drabbar delstater i USA

Världen Flera tornador slet på söndagen av tak på hus i tre amerikanska delstater i samband med ett stormväder. Utanför Wichita i Kansas siktades en "våldsam och extremt farlig" tornado enligt nationella vädertjänsten.

Tv: Spionanklagad lämnade Ryssland

Världen USA-diplomaten Ryan Fogle, som Ryssland anklagat för att ha försökt värva ryska agenter och vara CIA-spion, lämnade landet på söndagen, rapporterar rysk tv.

Flera poliser dödade i Irak

Världen Beväpnade män attackerade på söndagen en polisstation i staden Rawa nordväst om Iraks huvudstad Bagdad. Minst fyra poliser dödades och tre sårades, berättar en lokal tjänsteman för AFP.

Nigeria utfärdar islamist-amnesti

Världen Nigeria erbjöd på söndagen amnesti för islamister som frivilligt ger upp och överlämnar sig till myndigheterna. 17 personer dödades under dagen, den femte under militäroffensiven i syfte att krossa islamistsekten Boko Harams uppror i nordöstra Nigeria.

Minskad risk för extremvärme

Världen Risken för extrema höjningar av temperaturerna under de kommande decennierna har minskat, hävdar en grupp forskare på söndagen. Men sannolikt kommer det inte att gå att begränsa ökningen till under 2,0 grader Celsius utan tuffa åtgärder i syfte att minska utsläppen av växthusgaser.

Dödsoffer vid kravaller i Tunisien

Världen En ung tunisier har dött i sammanstötningar mellan polis och islamister i en förort till Tunis. Den radikala salafiströrelsen Ansar al-Sharia försökte samla sina anhängare trots att myndigheterna förbjudit dess årskongress.

Syriska armén stormade rebellfäste

Världen Syriska regeringsstyrkor har gått in i staden al-Qusayr nära gränsen mot Libanon. Stadens centrala torg och dess stadshus har intagits, uppgav armékällor på söndagen. Regeringsstyrkorna har stöd av krigare från Hizbollahrörelsen i Libanon, som sedan en tid deltar öppet i striderna på regimens sida.

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.