Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraMåndag 20 maj, Namnsdag: Karolina, Carola
Världen

Nasrallah: Värsta attacken hittills

Våldsamma protester mot Muhammedfilmen och USA fortsätter i den muslimska världen.

I Libanon manade Hizbollah-rörelsens ledare, Hassan Nasrallah, hundratusentals anhängare till en veckas protester runt om i landet.

-Hela världen behöver se ilska i era ansikten och i era nävar, sade han i ett tv-sänt tal på söndagen, där han kallade filmklippet den "värsta attacken hittills mot islam."

Även al-Qaidas gren på den arabiska halvön (Aqap) manade till attacker mot amerikanska beskickningar i Mellanöstern och Afrika, och amerikanska intressen i västvärlden. Amerikansk ambassadpersonal ska nu evakueras från både Sudan och Tunisien, där säkerhetsstyrkor omringade en moské på jakt efter en salafistledare som eftersöks i samband med förra veckans våldsamheter.

Irans vicepresident Mohammad Reza Rahimi sade samtidigt att landets regering skulle "spåra upp och straffa den skyldige som har förolämpat 1,5 miljard muslimer i världen". Tusentals studenter i Afghanistan och Pakistan brände flaggor och bilder av president Barack Obama och skanderade USA-fientliga slagord.

Protesterna mot det USA-producerade filmklippet, som framställer profeten Muhammed som en dum och makthungrig person, bröt ut i tisdags i förra veckan. Fyra amerikanska diplomater dödades i en attack mot den amerikanska ambassaden i Benghazi.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Mer från Världen

Kraftiga strider i Syrien

Världen Läget i Syrien är extra spänt sedan regeringsstyrkor intagit staden al-Qusayr nära gränsen mot Libanon.

Cameron riskerar bakslag

Världen Storbritanniens hårt pressade konservative premiärminister David Cameron riskerar ytterligare bakslag på måndagen. Parlamentet inleder då en debatt om ett förslag att legalisera enkönade äktenskap.

Tv: Spionanklagad lämnade Ryssland

Världen USA-diplomaten Ryan Fogle, som Ryssland anklagat för att ha försökt värva ryska agenter och vara CIA-spion, lämnade landet på söndagen, rapporterar rysk tv.

Flera döda i bomber i Dagestan

Världen Minst tre poliser och andra myndighetsföreträdare dödades när två bilbomber exploderade på måndagen i Machatjkala, huvudstad i den oroliga ryska delrepubliken Dagestan.

Självmordsdåd i Afghanistan

Världen Minst 14 människor har mist livet vid ett självmordsdåd i norra Afghanistan, uppgav poliskällor på måndagen. Bland de döda finns en hög lokal politiker.

Olycka i klädfabrik i Kambodja

Världen Ännu en olycka har drabbat textilindustrin, denna gång i Kambodja. 23 arbetare skadades i dag i huvudstaden Phnom Penh när en byggnad gav vika vid en fabrik som tillverkar kläder för H & M.

Många dödsoffer i flera Irakdåd

Världen Tidigare i dag har minst 43 liv krävts i en serie bilbomer i Bagdad och Basra i Irak. På eftermiddagen dödades ytterligare minst 12 personer när ännu en bilbomb detonerade i en shiastadsdel i Bagdad, rapporterar Reuters.

Kerry till brinnande Mellanöstern

Världen När USA:s utrikesminister John Kerry denna vecka reser runt i Mellanöstern dominerar kriget i Syrien fullständigt över den andra konflikthärden i regionen, den avstannade fredsprocessen mellan Israel och palestinierna.

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.