Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraOnsdag 22 maj, Namnsdag: Hemming, Henning
Världen

Syriens försvarsminister dödad

Syriens försvarsminister, general Daoud Rahja, och president Bashar al-Assads svåger, Assef Shawkat, dödades vid en självmordsattack mot nationella säkerhetstjänstens högkvarteret i Damaskus i dag.

Bland de skadade fanns också syriske inrikesministern Mohammed al-Shaar, uppger libanesiska Hizbollahs tv-station al-Manar, enligt Reuters. Även chefen för underrättelsetjänsten, Hisham Ikhtiyar, skadades och han genomgår nu operation, enligt Reuters som citerar myndighetskällor.

Uppgifterna om vad som har hänt vid bombattentatet går isär, säger lokala aktivister till TT.

En källa inom säkerhetstjänsten uppger att gärningsmannen var livvakt i al-Assads innersta krets. I ett uttalande på sociala medie-sajten Facebook tar Liwa al-Islam, en islamistisk rebellgrupp, på sig skulden för dådet.

Förvirringen är stor men om det är Liwa al-Islam, som uppges vara del av rebellstyrkorna Fria syriska armén (FSA), som ligger bakom attacken kan det innebära att rebeller tagit sig mycket nära regimen.

-Om den Fria syriska armén har haft möjlighet att nå de här höga generalerna kan det betyda att FSA är mycket nära att ta kontroll, säger aktivisten Moaz al-Shami i telefon från Damaskus till TT.

Liwa al-Islam har främst stridit mot regimen i Damaskusförorten Duma men sedan regimen stormade området har de anslutit sig till FSA-styrkor i Damaskus, enligt al-Shami.

För regimen utgör den här typen av attacker en stor fara, enligt al-Shami, och för president Bashar al-Assad kan flykt bli den enda utvägen.

Källor inom säkerhetstjänsten säger till AFP att flera andra deltagare vid toppmötet skadades i explosionen och att de nu behandlas för sina skador. Självmordsbombaren ska ha slagit till mot säkerhetstjänstens huvudkvarter i Damaskus när ministrarna satt i möte med tjänstemän. Republikanska gardet ska ha stängt av ett sjukhus i Damaskus sedan ambulanser fört skadade från explosionen dit.

Uppgifter om att dådet i Damaskus var en självmordsattack ifrågasätts av oppositionella i Syrien. Gruppen Liwa al-Islam - en del av rebellernas styrkor som har tagit på sig ansvar för attacken - säger till Reuters att det var en planterad bomb. Beskrivningen stämmer överens med vad aktivister i Syrien uppger för TT.

-Som vi förstår det planterade Fria syriska armén, genom att koordinera med personer på insidan, en bomb i rummet, säger aktivisten Fares Mohammed i telefon från Damaskus.

Fem explosioner har hörts i Damaskus nordvästliga distrikt Muhajirin, nära den pansardivision av syriska armén som leds av president Bashar al-Assads bror Maher, uppger boende i området för Reuters.

Samtidigt har en ny försvarsminister, general Fahad Jassim al-Freij, utsetts, enligt statlig tv.

Danmark lämnar tillfälligt sin ambassad i Damaskus efter dagens attack, skriver Jyllands-Posten. Men Sverige kommer att stanna kvar.

-Det finns inga planer på att stänga ambassaden. Vi vill hålla den öppen för att ha ögon och öron på plats, säger Hanna Björnfors på UD:s presstjänst, till TT.

UD har inga uppgifter om hur många svenskar som befinner sig i Syrien just nu.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Mer från Världen

Man förhörd om dådet i Boston dödad

Världen Polis i Orlando i den amerikanska delstaten Florida har skjutit en man som misstänktes ha haft kopplingar till Tamerlan Tsarnajev som låg bakom terrorbombningarna i Boston. En talesperson för den federala polisen FBI sade på onsdagen att mannen dödades av polis när den "genomförde ett officiellt uppdrag."

Förödelsen efter stormen summeras

Världen Sökandet efter överlevande efter den förödande tornadon i Moore närmar sig slutet.

Kritik mot USA:s drönare i Pakistan

Världen De amerikanska drönarattackerna i Pakistans klanområden är ett ineffektivt sätt att bekämpa extremister, hävdar tankesmedjan International Crisis Group i en rapport, där Obamaadministrationen får hård kritik för att inte öppet redovisa fakta om attackerna.

Besöksförbud utvidgas i EU

Världen Från 2015 ska det räcka med en enkelt ifylld blankett för att få nationellt utfärdade besöksförbud att gälla även i övriga EU-länder.

Afghantolkar kan få dansk asyl

Världen Inte alla, men några av de afghanska tolkar som arbetat åt danska styrkor kan få asyl i Danmark. Det är innebörden av onsdagens besked från den danske försvarsministern Nick Haekkerup. Totalt berörs 200 personer. De ska få hjälp och stöd på plats men kan, efter individuell prövning, även få asyl. Beskedet kommer efter uppgifter om ett brittiskt beslut att låta 600 afghanska tolkar få flytta till Storbritannien med sina familjer för en tid av fem år. Medan Sverige avvaktat, men antytt att man inte har vill ge afghantolkar någon positiv särbehandling i asylfrågor, så har Norge beslutat ge asyl till ett 20-tal tolkar som arbetat i norsk uniform vid fronten.

Stor klyfta i regional arbetslöshet

Världen Från 2,5 procent i Salzburg och Tyrolen till nästan 40 procent i Ceuta sträcker sig arbetslösheten i EU, om man slår ut den på regioner, snarare än länder.

IRA-man gripen för dåd i London 1982

Världen En man har gripits misstänkt för sin inblandning i ett IRA-attentat i London 1982 då fyra brittiska soldater dödades när en bilbomb exploderade i närheten av Hyde Park, uppgav åklagare på onsdagen. Den 61-årige mannen greps på Londons flygplats Gatwick i söndags. Enligt åklagarna var det nya undersökningar av attacken som ledde fram till gripandet.

Island nobbar EU

Världen En av den nya, isländska koalitionsregeringens första beslut blir att stoppa medlemsförhandlingarna med EU.

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.