Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraOnsdag 22 maj, Namnsdag: Hemming, Henning
Världen

Våldet i Syrien "motbjudande"

FN:s fredssändebud Lakhdar Brahimi och världssamfundets generalsekreterare Ban Ki-Moon diskuterade sent i lördags krisen i Syrien. I ett uttalande efteråt hette det att "motbjudande nivåer av våld" uppnåtts i landet.

De båda ledarna uttryckte dock förhoppningar om att diskussionerna vid den årliga höstdebatten i FN:s generalförsamling - som inleds på tisdag - ska förbättra den humanitära situationen i landet.

I Syrien hävdade överste Ahmed Abdel Wahab, som är befäl inom Fria syriska armén (FSA), på söndagen att stora delar av landet nu är under oppositionsstyrkornas kontroll, och att regimens starka flygvapen är det enda som håller Damaskus flytande.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Mer från Världen

Förödelsen efter stormen summeras

Världen Sökandet efter överlevande efter den förödande tornadon i Moore närmar sig slutet.

Kritik mot USA:s drönare i Pakistan

Världen De amerikanska drönarattackerna i Pakistans klanområden är ett ineffektivt sätt att bekämpa extremister, hävdar tankesmedjan International Crisis Group i en rapport, där Obamaadministrationen får hård kritik för att inte öppet redovisa fakta om attackerna.

Sju kidnappade egyptier fria

Världen Sju medlemmar av de egyptiska säkerhetsstyrkorna, som i förra veckan kidnappades i Sinai, har frigetts och är på väg till Kairo, uppger armétalesmannen Ahmed Ali.

Imran Khan utskriven från sjukhus

Världen Den ryggskadade partiledaren och cricketspelaren Imran Khan, som för två veckor sedan skadade sig under kampanjspurten inför Pakistans parlamentsval, är bättre och har lämnat det sjukhus i Lahore där han vårdats.

Nordkoreansk höjdare besöker Kina

Världen Nordkorea skickade på onsdagen en hög militärtjänsteman till Kina, i ett försök att lösa upp de allt mer spända relationerna mellan grannländerna.

Ja till plan för papperslösa i USA

Världen Senatens justitieutskott röstade på tisdagen ja till ett förslag som kan ge USA:s 11 miljoner papperslösa en möjlighet att bli medborgare.

Tolkar får skydd i Storbritannien

Världen De cirka 600 tolkar som arbetat för de brittiska trupperna i Afghanistan ska under fem år få tillstånd att bo i Storbritannien tillsammans med sina familjer, uppger en källa på regeringskansliet.

Varning om Bostonbombare ska utredas

Världen En grupp amerikanska kongressledamöter ska nästa vecka resa till Ryssland, för att undersöka varför den varning som FBI fick om Bostonbombaren Tamerlan Tsarnajev inte ledde till ytterligare åtgärder.

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.