Nya ägare till tomt i Linköping – priset: 1 600 000 kronor

Försäljningen av fastigheten på adressen Hag Stenkullen 1 i Linköping är nu klar.

Området kring Hag 1

Området kring Hag 1

Foto: Google Maps

Fastighetsaffärer2024-09-27 20:04

Nya ägare är Elin Stina Erika Lywén, 26, och Karl Linus Stefan Dahlqvist, 37, från Åtvidaberg, och säljare är Vreta Fastigheter AB. Ägarskiftet blev klart i september 2024 och priset blev 1 600 000 kronor. Tomten är 1 460 kvadratmeter stor.

Lite mindre än en kilometer därifrån såldes i juni ett hus, på Stora Åby Åbacka 1. Där blev priset för det 54 kvadratmeter stora huset 795 000 kronor.

Se alla lagfarter här

Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.

Karta: Linköpings kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!