Svar på ledaren "Det går knappt att få tag på kontanter – och det gör inget" (10/8):
Edvard Hollertz skriver i en ledare om hur den senaste tidens problem med Bankomats kontantautomater visar att digitala betalningar är ”det säkrare alternativet”. Samtidigt understryker han vikten av att kontanter finns kvar av beredskapsskäl.
Vi håller med Edvard Hollertz om att såväl digitala betallösningar som kontanter behövs för Sveriges beredskap. Det är just tillgången till flera olika sätt att betala som minskar samhällets sårbarhet. Om ett system inte fungerar så finns sannolikt andra system att tillgå.
Kontanter har dock fördelen att de fungerar som betalning även om elektricitet och internetuppkoppling skulle slås ut. Därutöver är kontanter viktiga för alla de människor som lever i ett digitalt utanförskap.
Kontanthanteringen är alltså samhällsviktig och Bankomat har ett stort ansvar både gentemot de som använder våra automater och gentemot samhället i stort. Att automaterna ska fungera är vårt ansvar och när de inte gör det är det vårt fel. Det vi nu ser är därför ett stort misslyckande.
Bakgrunden till problemen är att vi sedan årsskiftet själva har börjat sköta kontanttransporterna till och från våra automater. Tidigare har vi upphandlat den tjänsten.
Skälet till att vi själva vill sköta kontanttransporterna är att kontanthanteringen i samhället, som en följd av den minskade efterfrågan på kontanter, har blivit allt mer sårbar. Genom att själva transportera kontanter vill vi långsiktigt säkerställa leveransen av kontanter till våra automater. På så sätt kan vi bidra till att kontanthanteringen i Sverige fungerar även i framtiden.
Att själva börja sköta kontanttransporterna är dock en stor och komplex uppgift som oundvikligen innebär vissa initiala utmaningar. Men tyvärr har problemen blivit ännu större än vad vi hade förutsett och därmed också kunnat förebygga. Det har lett till att många automater nu är ur funktion.
Vi vill be om ursäkt för allt det besvär som de stängda automaterna orsakar för många människor runt om i landet. Vi gör allt vi kan för att lösa problemen. I stora delar av landet är nu också automaterna åter i drift, men tyvärr kan det dröja till september innan automaterna i de västra och mellersta delarna av Sverige närmar sig ett normalläge.