Svar på debattartikeln "Småföretagen gör semestern roligare" (12/7):
Semester-Sverige är något vi alla kan glädjas åt. Liv och rörelse på uteserveringar, doften av nystekta våfflor, glada barn vid glasskiosken. Allt detta är möjligt tack vare engagerade småföretagare – men också tack vare den gemensamma välfärden som håller samhället igång även när solen skiner.
Därför är det olyckligt när företagarföreträdare, som Frida Boklund från Företagarna, ställer företagande mot en stark offentlig sektor. Vi socialdemokrater menar tvärtom att båda behövs – men med ömsesidigt ansvar.
Småföretagare är viktiga arbetsgivare, inte minst för unga. Men varje företag verkar i ett samhälle där välfärd, infrastruktur och utbildning bekostas gemensamt. En ungdom kan ta sitt första jobb på en glasskiosk tack vare kollektivtrafiken, fungerande skola och sjukvård. Kallar man detta för "regelkrångel" förminskar man det som gör vardagen möjlig – även för företagare.
Förslagen om sänkta arbetsgivaravgifter, fler undantag från arbetsrätten och en nedläggning av Arbetsförmedlingen klingar tomt utan att väga in vad det kostar i trygghet och jämlikhet. Det är inte politik för framtidens företagare – det är en reträtt från ansvar.
Den verkliga friheten att bli företagare kräver trygghet. Det är först när man vet att det finns barnomsorg, sjukförsäkring och ett skyddsnät om något går fel som vanliga människor kan våga satsa på egna idéer. Det är därför Socialdemokratin i grunden är det mest företagarvänliga alternativet – för vi ser till att även den som inte är rik får en chans att förverkliga sina idéer.
Men tryggheten kräver också solidaritet. Att alla bidrar efter förmåga. Att ingen smiter från ansvaret. Att arbetsrätten inte ses som ett hinder, utan som en garant för människors värdighet. Rätten till trygghet, förutsägbarhet och rättvisa regler är inte ett lyxproblem – det är en demokratisk rättighet.
Bakom "regelkrångel" finns också skydd för arbetsmiljö, miljö, konsumenter och konkurrensneutralitet. Visst ska regler vara begripliga och effektiva. Men vi vägrar acceptera en politik där avreglering blir ett självändamål och trygghet ses som ett problem.
Sverige behöver både företagsamhet och gemensam styrka. Vi socialdemokrater säger ja till företagande – men med rättvisa villkor, schyssta löner och ett samhällsansvar som delas av alla. Det är så vi håller ihop Sverige.
Därför vill vi förenkla för företagande – utan att montera ner det som skyddar människor. Vi vill förbättra kompetensförsörjningen, modernisera regelverken och göra det lättare att göra rätt – men aldrig på bekostnad av trygghet och jämlikhet.
Nästa sommar vill vi inte se ett Sverige där regler luckras upp och tryggheten vittrar sönder. Vi vill se ett land där alla får bidra – och alla får ta del.